Společnost International SOS každoročně vydává mapu rizik „Risk Map“, která má pomoci firmám a jejich zaměstnancům získat lepší přehled o úrovni rizika v jednotlivých zemích světa. Hodnocení jednotlivých států zohledňuje řadu faktorů včetně politické situace, kriminality a terorismu. Mapa bere v úvahu také kybernetická rizika a úroveň vnitřní bezpečnosti.
Od zelené po tmavě červenou
Pro snadnou orientaci jsou země rozděleny do pěti rizikových kategorií označených barvami. Zelená znamená nejnižší riziko, přes žlutou a oranžovou až po tmavě červenou, která označuje nejvyšší nebezpečí.
Podle nejnovější mapy pro rok 2025 je extrémně nebezpečná situace v Afghánistánu, Libyi, Sýrii nebo Jemenu. Mezi vysoce rizikové země patří také Středoafrická republika nebo Myanmar. Nepřekvapivě je po ruské invazi mezi extrémně rizikovými zeměmi i Ukrajina.
Server ministerstva je také užitečný
Mapa však neukazuje jen nebezpečné destinace - označuje i země, které jsou považovány za mimořádně bezpečné. Mezi ně patří tradičně skandinávské země jako Dánsko, Norsko a Finsko, ale také Švýcarsko nebo Slovinsko.
Pro české cestovatele je důležité vědět, že kromě mezinárodní Risk Map mohou využít i oficiální informace Ministerstva zahraničních věcí ČR. Na webu ministerstva najdou aktuální bezpečnostní doporučení pro jednotlivé země včetně případných varování před cestami do rizikových oblastí.
Ať už plánujete služební cestu nebo dovolenou, tato mapa vám pomůže identifikovat možná bezpečnostní rizika a lépe se na cestu připravit.
Zdroj: Travel risk map, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo zahraničních věcí