Přejít k hlavnímu obsahu

Kde se zastaví cena elektřiny?

redakce 20.06.2022

Ceny elektřiny rostou a placení účtů je bolest hlavy. To je jasné. Napadlo vás ale, proč ceny elektřiny rostou? Co způsobuje růst cen elektřiny?

Mnoho lidí si myslí, že ceny elektřiny rostou pouze u nás. Bohužel se jedná o celosvětový fenomén. Během roku vzrostla cena elektřiny v Austrálii o více než 100 % a v Německu o 90 %.

Růst cen způsobuje:

  • rostoucí poptávka po elektřině, za kterou je odpovědná mj. zvyšování bohatství společnosti, technologický rozvoj či zvyšování kvality života (klimatizace, inteligentní řídicí systémy, elektrické vytápění). Růst poptávky po surovinách a energii také generuje vyšší průmyslovou produkci než před pandemií (v Číně, stejně jako v mnoha jiných zemích světa, je vyšší než před rokem či dvěma);
  • uvolněná měnová politika centrálních bank – „přetisk peněz“ americkým FEDem a udržování nízkých úrokových sazeb téměř všemi centrálními bankami (včetně NBP), pohání investice do nemovitostí, ale i komodit, akcií a kryptoměn (což navíc zvyšuje poptávku po energie) nebo cenné papíry, jako jsou povolenky na emise CO2 (jejich ceny jsou v současnosti rekordně vysoké a převyšují náklady na výrobu elektřiny pouze z uhlí);
  • teplo a sucho - ceny energií se odvíjejí od hydrologické situace a stále častější vedra a sucha ovlivňují náklady na elektřinu v širokém hledisku (zvýšení ceny z tohoto důvodu je patrné většinou o dva až tři roky později);
  • nedostatek jaderné energie ve Francii, koncem loňského roku vysála energii z celé Evropy, včetně Česka přes Německo, Francie, která byla donedávna jejím hlavním exportérem. Důvodem byla extrémně nízká dostupnost francouzských jaderných elektráren, protože řada z nich v té době procházela rekonstrukcí, odloženou dříve kvůli pandemii. U dvou z nich byly navíc zjištěny poruchy, které prodloužily prováděné práce a vynutily si tak odstavení dalších dvou reaktorů.

Další důvody

Další důvody proč roste elektřina jsou:

  • nedostatek plynu v Německu, kdy se v posledních týdnech roku 2021 potýkaly země starého kontinentu také s problémy v dodávkách ruského plynu, jehož ceny na burzách prudce vzrostly. Německo má stejně jako Rakousko nejnižší zásoby této suroviny za poslední roky, které mohou být na kriticky nízké úrovni.
  • příliš malý dovoz energie z vodních elektráren ve Skandinávských horách - je třeba zdůraznit, že směnné kurzy v severní části Norska a Švédska jsou nyní dokonce několikanásobně nižší než na jihu těchto zemí (cca 95 % energie produkce v Norsku pochází z vodní energie). Ale místo zvýšení kapacity vstoupily obě země uprostřed energetické krize, těsně před nadcházející zimou, do velkého energetického konfliktu.
  • zvýšení cen povolenek na emise oxidu uhličitého v souvislosti s klimatickou politikou Evropské unie směřující ke snížení rentability zachování vysokoemisních zdrojů energie (tedy opuštění uhlí).

Kde se ceny elektřiny zastaví?

Analytiky je odhadováno, že ceny pro české domácnosti budou růst i v následujících měsících u elektřiny i plynu. Dle expertů u nezafixovaných produktů pro domácnosti dojde s růstem řádově o desítky procent, což může znamenat, že si spotřebitelé připlatí až tisíce korun. 

Měření


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme