Krom prvenství si navíc všichni členové týmu odnesli vlajkovou loď firmy Kingston Technology, NVMe disk KC2000. Na druhém místě se umístili žáci z týmu ROBiQ, kteří vyhráli SSD disky Kingston A400, a třetí místo si z náročného souboje odnesli Linux team, kteří získali balíček Kingston sestávající z microSD a SD karet Canvas a USB disku.
Základní koncept Robosoutěže ČVUT je každý rok stejný: s pomocí stavebnice LEGO Mindstorms mají žáci nebo studenti postavit a naprogramovat robotické vozítko, které nejlépe splní danou úlohu. Letošní úloha pro týmy z druhého stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií byla následující: robot musí v časovém limitu 90 vteřin zcela samostatně přesunout a případně roztřídit co nejvíc barevných kostek, rozmístěných po soutěžní ploše, do předem definovaných skladišť. Na jednom symetricky rozděleném hracím plánu budou soutěžit vždy dva roboti zároveň, o vítězství pak rozhodl počet získaných bodů. V exhibici se navíc přidalo nové pravidlo, které dvojnásobilo získané body, pokud ve skladišti byly kostky jen jedné barvy.
Soutěž, kterou pořádá Fakulta elektrotechnická z ČVUT, představila 12 nejlepších týmů ze všech tří finálových klání z dubna. K vidění byly velmi rozdílné přístupy třídění a uklízení kostek do skladišť. Jako nejspolehlivější se ukázal robot týmu Škvorečáci, který připomínal sklápěcí nákladní auto. Postupně si v čase 80 sekund robotickou paží dvakrát opatrně naložil čtyři kostky jedné barvy a odvezl je do skladiště. V posledních 10 sekundách potom použil jednoduchou radlici a nahrnul zbývající kostky do posledního skladiště. Celý program byl psaný do poslední vteřiny časového limitu a diváky nechával na pochybách, zda to stihne, nebo ne. Několikrát v soutěži se mu podařilo získat maximální množství bodů.
„Robosoutěž ČVUT se poprvé uskutečnila mimo domovskou půdu fakulty, a mohla tak širší veřejnosti ukázat tvořivost našich mladých soutěžících,“ komentuje exhibici Robosoutěže její hlavní pořadatel Martin Hlinovský.
„Jsme rádi, že jsme soutěž mohli podpořit a gratulujeme mladým talentům z týmu Škvorečáci,“ říká Michal Stauch ze společnosti Kingston. Společnost Kingston Technology podpořila Robosoutěž v rámci celosvětové kampaně #KingstonIsEverywhere, v níž poukazuje na to, jakým způsobem jsme obklopeni technologiemi a kde všude se pohybují naše data. Provedla proto například i průzkum, jak Češi dokumentují svoje okolí.