Podle nařízení EU musí být nyní možné nabíjet malá elektronická zařízení prostřednictvím standardizovaného rozhraní USB-C. Týká se to například smartphonů, fotoaparátů, sluchátek a náhlavních souprav, tabletů, elektronických čteček, přenosných herních konzolí a reproduktorů. Od roku 2026 se tento standard nabíjení bude vztahovat také na notebooky. EU doufá, že nové nařízení výrazně sníží množství zbytečného elektrického odpadu, zatímco spotřebitele potěší, že už nebudou muset hledat ten správný kabel.
Nové nařízení bohužel řeší problém jen napůl, protože nově zakoupené produkty se obvykle dodávají s kabelem USB-C pro nabíjení, ale odpovídající nabíječka často chybí. Kabel USB-C lze samozřejmě připojit k notebooku a používat jej jako nabíjecí zařízení. Pokud to ale nechcete udělat, budete opět v rozpacích stát před zásuvkou a kontrolovat výkon všech nabíječek USB, které jste mezitím nashromáždili.
Prostudujte si nápisy vyvedené drobným písmem: výkon ve wattech a funkce rychlého nabíjení
Pokud například USB adaptér do zásuvky původně pochází z menšího zařízení, jako je čtečka e-knih, není většinou vhodný pro nabíjení výkonné baterie dronu. Jeho výkon je moc nízký a nabíjení trvá příliš dlouho.
Často také existují obavy z poškození baterie použitím nabíječky s příliš vysokým výkonem. U naprosté většiny smartphonů a dalších zařízení s inteligentním řízením nabíjení se toho však není třeba obávat, protože tato zařízení mohou v případě potřeby interně snížit nabíjecí výkon.
Kolik energie potřebuje baterie k nabíjení, najdete například v technických údajích na webových stránkách výrobce. Drobným písmem přímo na napájecím zdroji je pak uvedena informace, kolik wattů může nabíječka poskytnout. Například 45 wattů je pro současná zařízení dostatečná hodnota. Berte ale na vědomí, že v případě, že se jedná o nabíječku s funkcí rychlého nabíjení, je pro její plnou funkci potřeba, aby i kabel USB podporovat příslušný standard (Power Delivery nebo Quick Charge).
Nové nabíječky jako malé mistrovské dílo
Nabíječky mobilních zařízení jsou už tak běžnou součástí každodenního digitálního života, že by je málokdo považoval za technickou revoluci. Přesto je moderní USB nabíječka, která poskytuje nabíjecí výkon 65 až 100 wattů, malým technickým mistrovským dílem. Dlouhou dobu byly výkonné napájecí zdroje známé pouze ze světa herních notebooků nebo konzolí, ovšem ty byly těžké a velké. Tato technologie nebyla vhodná pro malé mobilní USB adaptéry, tedy alespoň doposud.
Skutečnost, že napájecí USB zdroje velikosti dlaně s technologií Power Delivery a nízkou hmotností 120 gramů vůbec existují, umožnila nová technologie nitridu galia (GaN), která v nabíječkách nahradila dříve používaný křemík. Tento materiálový kompozit je téměř ve všech ohledech lepší než klasická technologie nabíječek. Nitrid galia je polovodič, který umožňuje konstrukci menších tranzistorů, a tím i menších čipů. Materiál vydrží i vyšší proudy, což zkracuje dobu nabíjení. Protože nitrid galia je také lepším vodičem elektrické energie než křemík, zdroje se během provozu tolik nezahřívají.
Zdroj: časopis Chip