Přejít k hlavnímu obsahu

Kdo vás sleduje přes e-mail? Velké firmy, možná i kolega z práce

Jakub Fišer 23.06.2023
info ikonka
Zdroj:

V nedávno publikovaném článku jsme rozebírali, jak podvodníci lákají e-mailem na výhru a pak z vás vytáhnout citlivé osobní údaje. Jenomže v prostředí elektronické pošty byste si měli dát velký pozor, i když jste opatrní a „jen tak někomu nenaletíte“.

Kapitoly článku

Tento internetový podvod není tak docela podvod v klasickém smyslu. O žádné opravdu klíčové informace nepřicházíte, někdo vás ale podvádí. Řeč je o sledovacích štěnicích v e-mailové komunikaci, tzv. neviditelných přílohách.

Štěnice v každém e-mailu

Některé firmy a provozovatelé newsletterových e-mailů a letáků používají neviditelnou přílohu. Může jít o přílohu s minimální velikostí, v samotném e-mailu může zabírat třeba jen jeden pixel. Častokrát jde o transparentní obrázky ve formátu PNG, takže nejsou ani vidět.

Když vám e-mail s touto přílohou přijde, odesílatel okamžitě ví, kdy jste zprávu otevřeli (třeba i opakovaně), ví jak e-mailem scrollujete, ví na co klikáte, jak dlouho vám trvá, než na to kliknete a také ví, kde zrovna pohybujete kurzorem myši. Štěnice v pravém slova smyslu.

Jak zaznělo, tuto šmírovací metodu používají nejčastěji internetové obchody, když vám posílají své letáky se slevami nebo newslettery s novým zbožím. Pro vývoj a provoz těchto štěnic dokonce existují celá IT oddělení, které zkoumají to, jak uživatelé na e-mail pohlíží, jaký prvek je zaujal nejvíce a pomocí těchto získaných informací vylepšují svou internetovou reklamu.

Kromě reklam od e-shopů se ale neviditelná příloha může objevit i ve firemní komunikaci. Špehovat vás může váš nadřízený, anebo třeba obchodní partner. Používá se to zejména z toho důvodu, aby druhá strana viděla, kdy jste e-mail od ní otevřeli a s jakým odstupem jste na něj zareagovali.

Jak bojovat proti šmírování?

Jak proti těmto šmírovacím praktikám bojovat? Existuje rozšíření do Google Chrome nebo Mozilla Firefox jménem Ugly Email, které vám přímo v prohlížeči ukáže, jaké e-maily jsou opatřeny sledovacím zařízením. K alternativním e-mailovým klientům patří HEY, DuckDuckGo nebo Firefox Relay.

Zdroj: Laptop Mag, Ugly Email


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme