Přejít k hlavnímu obsahu

Kdy spadne Apple z výšin?

redakce 29.04.2012
info ikonka
Zdroj:

Společnost Apple tento týden oznámila skvělé finanční výsledky za uplynulý kvartál s příjmy na úrovni 39,2 miliardy dolarů a ziskem 11,6 miliardy, což je téměř dvojnásobek oproti stejnému období v loňském roce. Existuje vůbec něco, co může akcionářům Applu zkazit náladu?

Počátkem dubna letošního roku vystoupala tržní hodnota společnosti Apple nad 600 miliard dolarů, což je více než 11 bilionů korun (a asi desetinásobek státního rozpočtu ČR). Tím se jen potvrdila pozice Applu jako nejhodnotnější firmy světa s veřejně obchodovanými akciemi. Trží hodnota na úrovni více než dvojnásobku hodnoty akcií Microsoftu přitom ani vzdáleně neodpovídá pozici Applu na trhu s počítači. Má vůbec neustálý růst Applu logické opodstatnění? Podívejme se na několik temných stránek Applu, které nejsou úplně v souladu s image aktuálně asi nejúspěšnější firmy světa.

Stále stejné produkty

Uvedení iPhonů znamenalo v roce 2007 opravdovou revoluci – od té doby se všech jeho verzí prodalo po celém světě na 200 milionů. Technické nadšence to nepřestává překvapovat, jelikož se i v nejnovější verzi jedná o zařízení bez podpory paměťových karet, možnosti připojení k počítači jako USB disku, odesílání obsahu přes Bluetooth či využití webových technologií Flash a Silverlight.

Podobná omezení se týkají i tabletu iPad, který sice ve své nejnovější verzi disponuje úžasným rozlišením displeje s 2 048 x 1 536 obrazovými body, ale není schopen propojit se s dalšími zařízeními ve vaší domácnosti, jako jsou například síťová úložiště filmů a hudby, a přehrávat jejich obsah. Zamrzí třeba i absence jakéhokoli systému uživatelských účtů.
Přibližně před rokem navíc vyšlo najevo, že iPhony a iPady s GSM modulem sbírají a ukládají data o pohybu svých uživatelů.

Soudní spory

Někdy by se mohlo zdát, že další vývoj v IT bude diktovat ta společnost, která drží nejvíce patentů. Firmami jako Google, Microsoft, Apple, IBM, Oracle a dalšími se různě přelévají stovky tisíc patentů, kterými se obchodní soupeři navzájem drží v šachu. Nové akvizice se pak nedělají ani tak kvůli technologiím, jako spíše pro zisk dalšího balíku patentů.

Jeden z nejviditelnějších sporů přitom vede Apple se společnostní Samsung, jinak také svým dodavatelem klíčových komponent do iPhonů a iPadů. Obě firmy spolu vedou hned několik desítek soudních sporů v mnoha zemích světa pro vzájemné porušování patentových práv. Výsledkem byl například zákaz prodeje tabletů Samsung Galaxy Tab na německém trhu. Samsung zareagoval rychlým uvedením modifikace tabletu, jejíž prodej se zatím Applu zastavit nepodařil. Korejský výrobce, toho času největší dodavatel mobilů na světě, si nyní dělá legraci z „Apple ovcí“ ve svých reklamách.

Vykořisťování dělníků

Poměrně rychle vyšuměla kauza vykořisťování čínských dělníků a využívání dětské práce v továrnách společnosti Foxconn, které vyrábí produkty Apple. Nelidské pracovní podmínky, které vedly zaměstnance až k sebevraždám, si vyžádaly hloubkovou kontrolu. Výsledkem byla dohoda Applu a Foxconnu o postupném zvyšování mezd, snižování počtu odpracovaných hodin a postupném náboru nových dělníků. Potřebné peníze si Apple může vzít ze své, opravdu velkorysé, marže na prodeji svých produktů.

Samozřejmě si nedělejme iluze o tom, že ostatní výrobci, nejen z oblasti IT, se k čínským dělníkům chovají jinak. Přesto se jedná o zásadní šrám na pověsti firmy, která se chce tolik odlišit.

Bezpečnostní rizika

Počítače Apple s operačním systémem Mac OS se dlouhá léta pyšnily svou nenapadnutelností viry, se kterými uživatelé Windows bojují s pomocí antivirových programů. Iluze nezranitelnosti však vzala za své, když se nové variantě viru Flashback podařilo úspěšně napadnout více než půl milionu počítačů Apple. Společnost Doctor Web, ruský expert na počítačovou bezpečnost, ve své zprávě uvádí, že je trojským koněm Flashback napadeno před 600 000 tisíc počítačů Apple, které mohou útočníci na dálku zneužít k různým nekalým účelům, nebo z nich získat osobní data uživatelů. K nakažení počítače přitom stačilo jen velmi málo – pouhé otevření internetové stránky se škodlivým kódem.

Bezpečnosti počítačů Apple se věnuje také Eugene Kaspersky, zakladatel stejnojmenné antivirové firmy, který dokonce prohlásil, že v oblasti zabezpečení je Apple a jeho Mac OS X 10 let za Microsoftem. Apple podle něj nyní bude muset zásadně změnit svůj přístup k bezpečnostním aktualizacím a záplatám svého softwaru.

Ovce proti zbytku světa

Produkty Apple dělí lidi na dva nesmiřitelné tábory. Zástupci jednoho budou vždy do nebes vynášet krásu, styl a funkčnost iPhonů, iPadů, iPodů či počítačů Mac, zatímco ti druzí by nejcennější firmě světa nepřidali do kasičky ani korunu za zařízení, která jsou podle nich hloupá a izolovaná ve vlastním světě. A pak je tu vlastně ještě třetí typ lidí – potenciální zákazníci, kteří po produktech Applu touží, ale nemohou si je dovolit. Stejně jako čínský mladík, který kvůli novému telefonu a tabletu s nakousnutým jablkem prodal svou ledvinu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme