Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Když vás Windows nechají na holičkách: nebojte, hodně se ještě dá zachránit

Jiří Palyza 03.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Dlouho se nic neděje a najednou se zničehonic Windows nespustí. Příčin může být celá řada, ale nejčastěji to bývají hardwarové problémy nebo chybná aktualizace. Co v takovém případě dělat? Předně zachovat chladnou hlavu – a spustit bezplatný nástroj System Rescue.

Kapitoly článku

Pokud se dostanete do podobného stavu a ani vaše osvědčené metody nezabírají, jediné co zbývá, je sáhnout po správném záchranném nástroji. Včas si udělejte zálohu svých dat, náhlé kolapsy systému vás pak o ně nepřipraví a vy budete při obnově Windows ve větším klidu.

V úplně nejlepším případě máte k dispozici image disku. Pak už je jediný problém čas, který vás bude stát kompletní obnova zkolabovaného systému do předchozího stavu. Pokud jej ale nemáte – tedy nemyslíme čas, ale image systému – nezbývá, než sáhnout po záchranném řešení a pokusit se vše napravit.

Dobrým pomocníkem pro takové případy je nouzový nástroj System Rescue, který vám v nejlepším případě pomůže zachránit data, opravit systémové chyby a vyhledat škodlivý software, který mohl vše způsobit.

System Rescue: co obsahuje nová verze

Hlavní okno programu System Rescue
Bezplatný nástroj nabízí přístup ke všem důležitým funkcím.
Zdroj: System Rescue

V nové verzi 11.00 bylo aktualizováno linuxové jádro programu System Rescue na verzi 6.6.14.

Tip: pomocí nástroje Rufus můžete nouzový systém snadno zkopírovat na USB flash disk a při spouštění počítače jej zavádět rovnou z něj. Pro správnou funkci je ale potřeba na novějších systémech s podporou Secure Boot tuto funkci přímo v UEFI deaktivovat.

Při spuštění si vyberete požadované rozložení klávesnice, a poté stačí do příkazového řádku zadat startx. Tím dojde k nahrání grafického rozhraní nástroje. Postup, jak zkopírovat soubor ISO nástroje System Rescue na USB flash disk přímo od vývojářů, ale i mnoho dalších cenných informací, najdete na webové stránce system-rescue.org.

Záchrana souborů

Grafické okno nástroje Gparted
Identifikace Windows: oddíly, které jste měli ve Windows nastavené, lze nyní rozpoznat také pomocí nástroje GParted.
Zdroj: System Rescue/GParted

Pokud jste selhání Windows zachytili čerstvě, první věcí, na kterou je dobré myslet, by měla být záchrana důležitých souborů. Chcete-li to provést, začněte spuštěním počítače ze záchranného USB disku. Poté potřebujete získat přístup k oddílům Windows s právy zápisu.

K tomu je potřeba znát schéma rozdělení oddílů. Stačí kliknout na ikonu myši v levém spodním rohu a otevře se nabídka Start. V části "System" vyberte položku "GParted".

Pokud vyberete správný pevný disk, měli byste nyní vidět přidružené oddíly NTFS. Windows 10 obvykle vytváří i nouzový oddíl, takže byste ve většině případů měli vidět alespoň dva oddíly.

Mohlo by vás zajímat

V prvním sloupci najdete důležité informace o oddílu, na obrázku výše jsou označené jako /dev/sda1 a /dev/sda2. Pomocí symbolu terminálu na Hlavním panelu spusťte prostředí příkazového řádku a zadejte příkaz:

ntfs-3g /dev/sda2 /mnt/windows

Pokud máte jiné rozložení diskových oddílů s jiným označením, musíte odpovídajícím způsobem příkaz upravit. Detailní popis najdete na webových stránkách programu.

Nyní můžete data z oddílu Windows zachránit: například je zkopírovat do externího úložiště, načíst do Dropboxu nebo jiné cloudové služby. Pomůže vám v tom vestavěný prohlížeč Firefox.

Jak systém opravit

Oprava systému v prostředí nástroje Gparted
Nalezení chyb: i problémy s oddíly můžete vyřešit prostřednictvím GParted.
Zdroj: System Rescue/GParted

Poškozený systém Windows lze zálohovat pomocí nástroje Partimage a zkopírovat například do externího úložiště. To může být užitečné pro další záchranné práce.

V prostředí GParted můžete opravit rozbité oddíly. Oba nástroje najdete v nabídce Start v části "System". Nalezené souborové systémy se zobrazí v přehledu GParted. Obnovu dat můžete spustit ručně pomocí položky hlavní nabídky "Device".

Jeden z nejlepších nástrojů poslední pomoci

Každý, kdo někdy zažil úplné zhroucení systému, dobře ví, jak důležité jsou záchranné programy a jakou mají v danou chvíli cenu.

Možnosti standardních nástrojů Windows se mohou velmi brzy vyčerpat a pravidelné zálohování je u mnoha uživatelů Windows spíš přáním než dobrým zvykem. System Rescue pak často bývá poslední možností, jak se pokusit o záchranu soukromých dat předtím, než se nadobro ztratí.

Zdroj: System Rescue, MUO, Rufus


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme