Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Voda v počítači: poradíme, jak vyřešit tento strašidelný problém

Jakub Fišer 31.01.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Nezáleží na tom, kolik počítačů budete za svůj život vlastnit – alespoň jednou se vám určitě stane, že do klávesnice převrhnete sklenici s vodou či jinou osvěžující tekutinou. Pro váš počítač to má většinou nedozírné následky, existuje přitom několik jednoduchých pouček, kterých když se budete držet, minimalizujete celkovou škodu.

Kapitoly článku

Opatrnost především

Pokud trávíte u počítače velké množství času – ať už pro zábavu, nebo kvůli práci – neubráníte se mít poblíž hrneček s kávou, čajem, anebo sklenici s vodou. Doporučujeme však s tímto předmětem manipulovat s maximální opatrností.

Obecně platí, že pro počítač a jeho komponenty je problém jakákoliv tekutina. Ze zkušenosti vám však můžeme potvrdit, že škody způsobené čistou vodou se řeší o poznání lépe, než když si do útrob počítače nalijete kávu či snad sladkou limonádu.

Notebook, nebo jen klávesnice?

Zde je zásadní rozdíl v celkovém řešení tohoto ošemetného problému. Pokud si nalijete tekutinu do klávesnice od počítače, je to sice velké mrzení, ale v nejhorším případě jste si zničili příslušenství v hodnotě pár tisíc korun. Mnohem horší je to v případě, kdy nedobrovolně prolijete laptop.

Mohlo by vás zajímat

Jak zachránit počítač politý vodou?

  1. V prvním okamžiku PC vypněte – Důležité je nezdržovat se, nepanikařit, jednat racionálně. Jakmile se dostane do počítače voda či jiná tekutina ve větším než malém množství, zařízení okamžitě vypojte ze sítě, vypněte a je-li to možné, vyjměte baterii. Také odpojte jakékoliv příslušenství, ať už jde o myši, klávesnice, dokovací stanice a podobně
  2. Osušte vnější část PC – Počítač opatrně obraťte vzhůru nohama, aby přes klávesnici vytekla přebytečná tekutina; ta by v počítači mohla kondenzovat a způsobit ještě větší škody. Vezměte hadřík nebo papírovou utěrku a utřete počítač zvenku. Za žádných okolností se nepokoušejte sušit jej horkým vzduchem (fénem a podobně).
  3. Sušení vnitřní části – Notebook nyní musíte vysušit. Otevřete víko co nejvíce to jde a nechte jej na teplém (ne horkém), suchém místě zhruba 24–48 hodin. Pokud si na to věříte, odmontujte některé horní krycí části počítače, jako jsou plastové panýlky kolem klávesnice a podobně. Rýži nechte v kuchyni, ta by vám akorát přidělala starosti.

Po jednom až dvou dnech na suchém místě by měl být počítač vyschnutý. Pokud vám přijde, že ne, určitě mu dejte ještě dalších 24 hodin. Následně zkuste počítač připojit do sítě a zapnout. Pakliže to nepůjde, pravděpodobně bylo vniknutí vody pro počítač fatální. V takovém případě je jediným řešením vyhledat servis.

Zdroj: DigitalTrends, GizChina


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme