Kancelářský balík KingSoft Office Suite Free 2012 nám slouží jako alternativa k balíku Microsoft Office, přičemž snahou programu je neochudit uživatele o nejlepší a nejužitečnější nástroje pro kvalitní zpracování textu, tabulek a prezentací. Celý balík obsahuje tři programy – Kingsoft Writer, Kingsoft Presentation a Kingsoft Spreadsheets. První jmenovaný slouží k tvorbě textových dokumentů, pomocí druhého tvoříme prezentace a poslední je klasický tabulkový editor, vhodný pro tvorbu tabulek a grafů.
Na Chip DVD najdete plnou verzi kancelářského balíku Kingsoft Office Suite 2012 v ceně 1200 Kč, který v září výrobce uvolnil bezplatně. Dobrou zprávou pro uživatele této kanceláře je existence programu i pro telefony a tablety s operačním systémem Android.
|
|
Po úspěšné instalaci najdeme na pracovní ploše tři nové ikony, vyberme si některou z nich a spusťme program. Přivítá nás povědomé okno, které ze všeho nejvíc připomíná staré známé Microsoft Office 2003. V této verzi bylo naposledy použito klasického panelu nástrojů, v dalších už najdeme pás karet (tzv. ribbon). Už jen tento návrat ke klasické nabídce konzervativnější z nás určitě uvítají.
Kingsoft Writer vs. Microsoft Office Word
Nejvýraznějším rozdílem oproti současným verzím Wordu, je právě použití klasické nabídky. Nejpoužívanější nástroje pro formátování textu nalezneme v podobě ikon přímo na panelu, ke složitějším funkcím se musíme proklikat přes menu.
Textový editor není ochuzen o žádné obvyklé funkce, jako je editor rovnic, tvorba tabulek, případně formátování nadpisů a z nich automatické tvoření obsahu. Právě editor rovnic může být mnohými považován za efektivnější a přehlednější, než který můžeme nalézt v současné verzi Wordu. Co se týče samotného formátování stránky, opět nás zde nic nepřekvapí. Program využívá systém zarážek, stejně jako Word, můžete si tedy pouhým přesunutím zarážky upravit vzdálenost okraje stránky, či přidáním jiné nastavit vzdálenost odsazení textu a potom mezi nimi klávesou »TAB« přeskakovat.
I přes očividnou snahu autorů držet se zaběhnutého stylu menu a příkazů se najde pár odlišností, které mohou někoho méně znalého angličtiny potrápit. Například při tvorbě záhlaví a zápatí stačí ve Wordu dvakrát kliknout na příslušné místo na stránce a tak se dostaneme přímo do menu záhlaví, resp. zápatí. Ve Writeru však musíme zabrousit do menu »View | Header | Footer«. Za zmínku stojí i praktický postranní panel, kde při spuštění můžeme otevírat soubory a při práci pak zobrazuje podnabídku příkazu, který momentálně používáme.
Kingsoft Office Suite pro AndroidKingsoft připravil upravenou verzi tohoto kancelářského balíku i pro operační systémy Android. Nejjednodušší způsob, jak ji můžete získat, je pomocí Android Marketu. Spusťte v mobilu aplikaci Market, v ní vyhledejte položku Kingsoft Office a nainstalujte ji. Jedná se o částečnou trial verzi. Výrobce slibuje, že otevírání a čtení dokumentů bude zdarma dostupné vždy, ale editování a jiné úpravy jsou možné bezplatně využívat pouze v rámci zkušební verze, která bude dostupná do konce roku 2011. Otevírat a upravovat je možné soubory formátu DOC, DOCX, XLS, XLSX a PPT. Co se úprav týče, nejedná se o žádného všefunkčního obra. K dispozici
jsou pouze základní úpravy textu, jako je barva, velikost, styl a zarovnání. Nepočítejte s tím, že si budete na mobilu vytvářet grafy nebo tabulky.
Alternativně můžete nainstalovat Kingsoft Office Suite pro Android přímo z Chip DVD (instalační APK data). Znamená to v jednodušším případě poslat si instalační soubor aplikace APK do mailu a v mobilu tuto přílohu spustit nebo nahrát APK po USB kabelu na paměťovou kartu mobilu a pomocí některého správce telefonů ji spustit a nainstalovat.
Kingsoft Spreadsheet
Od tabulkového editoru očekáváme snadnou tvorbu tabulek, grafů, či jednoduché statistické funkce. To vše Kingsoft Spreadsheet může nabídnout. Navíc si není třeba zvykat na nové postupy, ať už tvoříme grafy, nebo zpracováváme obsáhlé statistické soubory, všechny potřebné nástroje najdeme tam, kde jsme zvyklí. Zadávání funkcí probíhá také tradičním způsobem. Stačí do příkazového řádku napsat »=«, případně použít příslušnou ikonu pro tvorbu funkcí a vybrat požadovanou funkci z nabídnutého seznamu.
Grafy se vytvářejí pomocí jednoduchého průvodce, kterého nalezneme buď na panelu nástrojů jako malou ikonku grafu vedle měřítka Zoomu, nebo v menu »Insert | Chart…«. Je k dispozici široká paletu druhů a stylů. Zadáme pouze oblast dat, ze kterých chceme graf tvořit, popíšeme osy a program už za nás graf vytvoří sám.
Kingsoft Presentation
Tvorba prezentací by měla být především jednoduchá a efektivní, proto od programu očekáváme nástroje, které nám toto umožní. A Kingsoft Presentation je má. Po spuštění se nám otevře prázdný list, nalevo vidíme počet slidů (po otevření jeden) a v obvyklém postranním panelu napravo nabídku stylů, které můžeme na daný slide použít.
Další možností je využít šablon, které nám Kingsoft nabízí. Velmi užitečné jsou šablony z nabídky Business a Education, na kterých je předepsána struktura (v angličtině), jakou by měla pracovní, či školní prezentace obsahovat. Nemusíme si tedy lámat hlavu se strukturalizací a pouze přepsat text. Pokud bychom si nevybrali ani z této nabídky, program umí využít šablony z MS Power Point a to až do verze 2007, vyšší verze už se použít nedají.
Jinou, pro někoho nepostradatelnou, funkcí jsou animace, kterými můžeme naši prezentaci obohatit. Ani v tomto případě nemůžeme programu nic vyčíst. V menu »Slide Show | Animation Schemes…« si můžeme vybrat přímo schéma animace. K dispozici máme náhled, takže hned vidíme, jak bude
naše prezentace vypadat. Pokud dáváme přednost vlastním animacím, můžeme si slideshow naprogramovat objekt po objektu. K tomuto nástroji se dostaneme v menu »Slide Show | Custom Animation…«
Kompatibilita na prvním místě
Tento kancelářský balík nám dává přesně to, co od něj očekáváme. Nezatěžuje se složitými funkcemi, a přesto nám nabízí velmi kvalitní zpracování dokumentů. Soubory můžeme ukládat i ve formátu Microsoft Office, což nám usnadní případnou spolupráci s majiteli jiných kancelářských balíků. Můžeme mu vytknout pouze absenci české lokalizace. Navzdory této výtce má určitě velký potenciál vybudovat si slušnou pozici na poli freewarových balíků a to i na českém trhu přesto, že je dostupný pouze v angličtině.
Uveřejněno na Chip DVD 11/11.