Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kolik stojí provoz služeb globálních messengerů typu WhatsApp? Signal jako první zveřejnil své výdaje.

Josef Mika 18.11.2023
Zdroj: Unsplash/Adem AY

Provozovatelé služby Signal zveřejnili provozní náklady svého messengeru. Jejich celkovou výši už tedy víme. O nákladech další konkurentů, jako jsou WhatsApp nebo Telegram, se dá jen spekulovat, ale pravděpodobně budou ještě vyšší.

Kapitoly článku

Nadace Signal Foundation, která stojí za komunikační platformou Signal, poprvé poskytla podrobný přehled o svých provozních nákladech. Ty v letošním roce dosahují značné výše 40 milionů dolarů (zhruba 900 milionů korun), přičemž se předpokládá, že do roku 2025 vzrostou na 50 milionů dolarů. Toto zveřejnění jde nad rámec zákonných povinností a slouží nejen k poskytování informací, ale také ke zvýšení povědomí o nákladech na komunikační služby, říká prezidentka společnosti Signal Meredith Whittakerová.

Konkurence v oblasti messengerů je silná, zejména pro neziskové projekty typu Signal, které soutěží s finančně silnými službami, jako jsou Telegram a WhatsApp. Whittakerová zdůrazňuje, že ji překvapují vysoké provozní náklady těchto služeb, zejména kvůli dodatečným výdajům na funkce ochrany soukromí.

Signal chce být méně závislý na jednotlivých velkých sponzorech

Signal messenger
Provoz Signalu stojí více než 40 milionů dolarů ročně.
Zdroj: Obchod Google/Signal

Roční náklady na infrastrukturu Signalu činí 14 milionů USD, přičemž jen na hovory je zapotřebí 20 petabajtů široké pásmo. Personální náklady představují dalších 19 milionů USD. Financování je v současné době zajištěno sponzorskými dary, přičemž významní podporovatelé, jako je Jack Dorsey (zakladatel a bývalý majitel Twitteru), přispívají každoročně miliony dolarů.

Mohlo by vás zajímat

Signal se zaměřuje na nový finanční směr a doufá, že bude stále více financován spíše z malých darů ve výši tří dolarů, které lze posílat přímo prostřednictvím aplikace. V současné době již tyto dary tvoří čtvrtinu provozních nákladů, ale Whittakerová zdůrazňuje, že se musí nadále zvyšovat. Cílem je zajistit nezávislost na několika bohatých jednotlivcích a podpořit udržitelný růst Signalu.

Zdroj: Signal


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud