Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Signal okopíroval skvělou funkci od WhatsAppu: v čem je alternativní komunikátor také lepší?

Jiří Palyza 13.03.2023

Před kontroverzními veletočemi WhatsAppu se schvalováním nových podmínek užívání, kterých jsme byli svědky předloni, spousta uživatelů zvažovala přechod k jiné službě. Jako vhodná alternativa se nabízel Signal. Ten drží v ruce další trumf.

Kapitoly článku

I přes deklarované šifrování mezi koncovými body je z hlediska bezpečnosti WhatsApp dlouhodobě kritizován. Svou roli zde sehrává provázání s telefonním číslem, ale také ochrana osobních údajů uživatelů v souvislosti s aktivitami zastřešující Mety. Mnoho uživatelů hledá pro nejpoužívanější komunikátor alternativu. Výběr je sice veliký, ale vždy se najdou nějaké kompromisy.

Z mnoha stran doporučovanou alternativou je Signal, a to především z důvodu jeho vyššího zabezpečení. Využívá speciálně vyvinutý šifrovací protokol. Aplikace je zdarma k dispozici jak pro Android a iOS, tak i ve verzi pro stolní počítače.

Signal uživatelé mívají instalovaný jako druhý komunikační nástroj. Zatím je daleko od toho, aby se mu podařilo ohrozit přesvědčivou dominanci WhatsAppu.

Nejnovější vylepšení aplikace Signal

signal

Odložené zasílání zpráv umožňuje naplánovat odeslání obsahu na později. | Zdroj: Signal

Vývojáři Signalu přidali další praktickou funkci, která by mohla přesvědčit další uživatele k přechodu od WhatsApp. Jde o možnost odloženého odeslání připravené zprávy. Stačí krátce stisknout a podržet tlačítko odeslání.

Zobrazí se různé možnosti s předem nastavenými časy, například 8:00, 12:00 nebo 18:00. Případně si také můžete datum a čas odeslání nastavit podle vlastních potřeb.

Důležité je, aby ve zvolený čas odeslání byl mobilní telefon zapnutý a připojený k internetu. Naplánované zprávy můžete také upravit, nastavit nový čas nebo je zcela odstranit.

Signal: odesílání nekomprimovaných fotografií ve vyšším rozlišení

Funkce, kterou si přáli jak noví, tak i dlouholetí uživatelé služby Signal, je možnost odesílat fotky ve vysokém rozlišení. Vývojáři na to zareagovali a přidali jednoduchý výběr mezi standardním a vysokým rozlišením.

Můžete se tak rozhodnout, zda budete například při připojení před mobilní internet šetřit data. V síti Wi-Fi pak můžete bez obav odesílat snímky v nekomprimované podobě.

Signal boduje v oblastech bezpečnosti a ochraně uživatele

signal-smartphone Pokud jde o bezpečnost Signalu, vývojáři stavěli na šifrování mezi koncovými body ale i anonymitě odesílatele. | Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Pokud jde o bezpečné chatování, Signal byl vždy doporučován. Vývojáři přikládali soukromí uživatelů velký význam. Už po nějakou dobu je kromě obsahu komunikace šifrován i kontakt odesílatele. Signal nepotřebuje k odeslání a doručení zprávy jméno jejího odesílatele znát. Místo toho jej aplikace nahrazuje časově omezeným certifikátem, který dešifruje až příjemce.

Výhoda je zřejmá. Uživatelé mají větší soukromí, protože konverzace jsou pro třetí strany obtížněji dohledatelné a partnery v konverzaci nelze identifikovat.

Žádné velké kompromisy není potřeba ve srovnání s WhatsAppem dělat ani v případě rozsahu funkcí. V aplikaci Signal také fungují skupinové chaty, videohovory nebo sdílení dokumentů, vaší polohy či obrázků.

Profily oznámení jsou také praktické. Můžete si nastavit, kdy vás má Signal informovat o nových zprávách a kdy nikoliv. Například si notifikace můžete vypnout během práce nebo při řízení a samozřejmě lze nastavit výjimky pro nouzové kontakty.

Bude někdy Signal kompatibilní s WhatsApp?

tips-whatsapp-cover

Z hlediska bezpečnosti je WhatsAppu vyčítáno, že vyžaduje ověření prostřednictvím telefonního čísla uživatele a je s ním provázán. | Zdroj: Dimitri Karastelev/Unsplash

Signal Foundation ve svém nedávném prohlášení ostře odmítá rozhodnutí EU o vzájemné spolupráci komunikátorů:

"Spolupráce s komunikátorem WhatsApp by v konečném důsledku zhoršila soukromí Signalu a jeho uživatelů. Ostatní aplikace, které nemají stejné standardy ochrany soukromí jako Signal, by měly přístup k velkému množství uživatelských dat. Tyto údaje by pak mohly být použity nebo prodány způsobem, který není v souladu s hodnotami Signalu."

Ačkoliv možnost posílání zpráv mezi jednotlivými platformami zní velmi lákavě, bude to jen stěží proveditelné. Tedy minimálně do té doby, dokud se jejich provozovatelé nedohodnou na společném standardu ochrany dat.

Signal: skupinové hovory budou stále lepší

V aplikaci komunikátoru se může skupinového hovoru účastnit až 16 osob, a to bez ohledu na to, na jaké platformě běží. To nedokáže ani WhatsApp. Kromě toho si můžete vytvářet vlastní balíčky nálepek a používat novou funkci poznámek.

Další praktická funkce se týká skupin a potěší zejména jejich správce. Představte si scénář, kdy potřebujete něco důležitého domluvit, ale nejrůznější uživatelé k tomu neustále mají nějaké připomínky, aniž by se jich někdo ptal. Právě takového scénáře chce Signal správce skupin ušetřit. V aplikaci komunikátoru mohou omezit, kdo smí ve skupině posílat zprávy.

Novou funkci, kterou Signal doporučuje i pro plánované události nebo oznámení, najdete v nastavení autorizace v části Odesílání zpráv. Aby se toto nastavení zobrazilo správcům, musejí všichni členové skupiny používat nejnovější verzi aplikace Signal. Novinka byla navíc zpočátku implementována pouze do aplikace pro Android, jablíčkáři si budou muset ještě chvíli počkat.

Zdroj: SignalTechCrunch


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme