Typický počítač je vybaven asi osmi různými konektory, do kterých je možné připojit různé kabely. Snad každý telefon má svůj vlastní napájecí a připojovací kabel, a dokonce i například standardizované rozhraní HDMI existuje ve čtyřech různých verzích.
Abyste se v tomto prostředí lépe orientovali, nabízí vám Chip průvodce po světě kabelů a konektorů, se kterými se můžete v oblasti počítačů a elektroniky setkat. Ukážeme vám tedy například, jak vypadá ethernetový kabel RJ-45 a zástrčka, do které se připojuje, a osvětlíme vám i zvláštní rysy různých kabelů – s tím souvisí například i maximální délka jednotlivých typů. Kromě toho vám také prozradíme, kolik asi za kabel zaplatíte. A pokud už vás nebaví o kabely zakopávat, představíme vám i bezdrátovou alternativu pro každý typ kabelu.
Video: Příliš mnoho standardů mate
Pro přenos obrazových signálů je potřeba v první řadě rozlišovat mezi analogovými a digitálními kabely. U starších zařízení se obrazová data přenáší přes analogové kabely SCART (Syndicat des Constructeurs d’Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs), novější zařízení pak spoléhají na digitální kabely DVI (Digital Visual Interface) nebo HDMI (High Definition Multimedia Interface). Problémy s kvalitním přenosem obrazu mají především analogové kabely. Digitální DVI a HDMI jsou tedy mnohem vhodnější alternativou pro připojení monitorů i televizorů. Výhoda digitálního přenosu spočívá mimo jiné v tom, že případné chyby se mohou eliminovat díky vestavěné korekci chyb.
DVI kabel existuje ve dvou verzích: jednokanálový (single channel) a dvoukanálový (dual channel). U zařízení s maximálním rozlišením 1 920 x 1 200 můžete použít jednokanálový kabel; měl by být ale kvalitní. Limity existují i u délky kabelu. Například HDMI kabely byly navrženy tak, že jejich maximální délka je 15 metrů.
Dejte si pozor i na cenu. Maloobchodní prodejci elektronického zboží často nabízí předražené kabely s kvalitními konektory, například se zlatými piny, jejichž cena může dosahovat až několika tisíc korun. Přitom při vzdálenosti do pěti metrů můžete klidně použít levný kabel za cenu kolem sta korun. Nicméně u kabelů s délkou více než deset metrů už musíte výběru věnovat vyšší pozornost – při použití nekvalitního kabelu se mohou objevit v obraze chyby a artefakty. Nejprve však vyzkoušejte kabel za „rozumnou cenu“ a teprve potom dražší. Orientační ceny kabelů najdete u jejich obrázků.
Bezdrátová alternativa: Signály moderního HDMI rozhraní můžete přenášet i pomocí bezdrátové technologie. Je to ale stále dost nákladná alternativa. Naše doporučení: Philips SWW 1800 (cena cca 12 000 Kč).
Data: Standardy s variantami
Pro připojení k počítači existuje velké množství různých konektorů a kabelů. Dokonce i nejpoužívanější USB rozhraní (Universal Serial Bus) existuje ve čtyřech různých verzích „koncovek“. Není přitom pro ně k dispozici žádný adaptér – pro každý konektor je jiný kabel. Zatímco normální typ A se používá u osobních počítačů, notebooků a USB flash disků, typ „micro USB“ se používá především u mobilních telefonů a od roku 2012 se stane standardním konektorem pro dobíjení mobilů.
USB je jedním z mála typů připojení, která kromě přenosu dat zajišťují i dodávku elektrické energie. Délka kabelu je tedy omezena: kabely s nižší přenosovou rychlostí jsou limitovány délkou tři metry. Lépe stíněné vysokorychlostní kabely mohou mít délku až pět metrů. Verze pro pomalejší přenosy dat se neprodávají jako samostatné kabely, ale jsou přímo připojeny k zařízení, jako jsou například počítačové myši nebo klávesnice.
Kdo chce použít USB na vzdálenost delší než pět metrů, musí si pořídit tzv. USB extender, který signál zesílí, případně se prodloužení přenosu realizuje přes síťovou kabeláž. Pak se můžete dostat až na vzdálenost cca 50 metrů bez ztráty kvality (USB extender CAT5, cena cca 600 Kč).
Bezdrátová alternativa: Pro bezdrátové připojení můžete použít Wireless USB hub (například od firem Belkin nebo Xystec). Pro bezdrátový přenos dat je ale lepší bezdrátová síť WLAN, pro kterou můžete použít WLAN router, jako například Linksys E1000.
Audio: Starší technologie zpomaluje pokrok
Zatímco pro přenos dat a videa se intenzivně používají digitální přenosové technologie, pro přenos audia je stále standardem analog. Proto je v této oblasti stále velmi důležité používat pro přenos dobrý stíněný kabel s co nejmenším útlumem. Platí zde, že čím je kabel delší, tím je náchylnější k interferencím.
Pro připojení se však často používají dlouhé kabely, což vede ke zvýšení rušivých šumů. Proto se doporučuje, aby kabely s konektory cinch nebo jack měly délku jen do patnácti metrů. Digitální audiokonektory a digitální přenos jsou méně citlivé, protože případné problémy odstraní systém korekce chyb. Tento systém opravy chyb však není všemocný, takže při delších vzdálenostech také vznikají chyby v audiu. Proto je lepší použít digitální audiokabel s cinch konektorem pro kratší vzdálenosti a pro úseky delší než 15 metrů je lepší použít kvalitní, ale nákladnější optický kabel. Speciálně v případě připojení reproduktorů byste se měli spolehnout na kvalitní kabely s velkým průřezem. Pro kabel s délkou 15 až 20 metrů byste měli použít průměr 2,5 mm2, pokud je kabel ještě delší, měl by mít průřez 4 mm2.
Bezdrátová alternativa: Nevyžadujete-li 100% kvalitu při připojení hi-endových reproduktorů, můžete použít bezdrátové připojení –můžete si pořídit bezdrátový audiosystém například od firem Creative či Logitech. Kdo chce ale skutečně maximální kvalitu, musí použít dráty. Dobrou střední cestu nabízí u bezdrátových reproduktorů JBL (JBL Control 2.4G Free AW, cca 9 000 Kč).