Zákaz TikToku? Ne hned
Ve středu se ve Sněmovně reprezentantů Spojených států amerických hlasovalo o dalším osudu aplikace TikTok, kterou vlastní a provozuje čínská společnost ByteDance. USA již v tuto chvíli zavedly zákaz TikToku na přístrojích státních zaměstnanců snad ve všech oborech.
Poslední hlasování o úplném zákazu sítě dopadlo totální výhrou odpůrců čínské sociální sítě. Z 435členné sněmovný hlasovalo 352 členů pro striktní ultimátum.
To v praxi znamená, že společnost ByteDance má 6 měsíců na to, aby se zbavila amerických aktiv sociální sítě TikTok a předala je jinému subjektu, který vláda Spojených států prověří a určí jej za vhodného provozovatele TikToku. V opačném případě bude na TikTok uvalen zákaz napříč všemi státy Severní Ameriky.
Zákon v tuto chvíli nebyl ještě podepsán, nyní bude putovat do senátu, kde bude dále projednáván a následně bude předán k podpisu úřadujícímu prezidentovi. Až v tu chvíli začne platit.
TikTok je v USA populární
K situaci se vyjádřil i šéf TikToku, čínský podnikatel Šou C' Čche, který apeloval na to, že pokud diskuze povede k zákazu TikToku, bude to mít dopad na tvůrce a malé firmy, které díky TikToku vydělávají miliardy dolarů.
Dle informací Reuters používá TikTok zhruba 170 milionů Američanů. Podle průzkumu Sensor Tower zveřejněného 12. března 2024 dokonce uživatelé v USA tráví na TikToku téměř jednou tolik času co na ostatních sociálních sítích.
V průměru za celý den tráví lidé 78 minut na TikToku. Na Instagramu je to však v porovnání pouze 48 minut, na Facebooku 38 minut a na Snapchatu jen 23 minut.
Před TikTokem opakovaně varovaly i naše evropské autority, ať už je to Evropská komise, která zavedla zákaz na telefonech úředníků a zaměstnanců, tak třeba český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Zdroj: Reuters