Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nenáviděný TikTok už zakazují i české firmy: vy ho ještě používáte?

Jakub Fišer 20.03.2023

Sociální síti TikTok začíná být na trhu pěkně horko. Nejenže roste uživatelská základna, objevují se však i opačné tendence – aplikace je omezována a v některých případech dokonce zakazována. Co víc, hovoří se třeba o plošném zákazu v USA či Evropské unii.

Kapitoly článku

Není tomu tak dávno, co jsme informovali o tom, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal důrazné varování směrem k zaměstnancům a vedení státní správy, aby zvážili odstranění aplikace TikTok z telefonů, které používají i pro práci.

Zákaz TikToku v ČR

Státní sektor nijak dlouho neotálel a rovnou smazal účet Úřady vlády ČR, který založila předchozí vláda Andreje Babiše. Z vyjádření mluvčího vlády rovněž vyplývá, že zaměstnanci mají zákaz na telefony svěřené vládou instalovat jakékoliv aplikace, které nesouvisí s výkonem práce. Se zákazem TikToku neotálel ani Senát ČR nebo jednotlivá ministerstva.

Zajímavé je, že varování NÚKIB uposlechla i celá řada soukromých firem a institucí. Server Novinky informuje o tom, že zákaz používání TikToku na pracovních počítačích a mobilech zavedl polostátní podnik ČEZ, Akademie věd ČR a dokonce i Českomoravská konfederace odborových svazů. Novinkám to potvrdili představitelé jednotlivých organizací.

Zákaz zavádí i bankovní společnosti, zatím však pouze ČSOB. Trochu střízlivější přístup zastávají operátoři. Pro Novinky potvrdilo tiskové oddělení T-Mobilu, že zaměstnance důrazně upozornilo na rizika spojená s používáním. Stejně to vnímá i Vodafone, který navíc zakázal aplikaci pro oblast kritické informační infrastruktury.

Na globální úrovni zatím západní svět k úplnému zákazu TikToku nepřistoupil, nejblíže je však USA, které již zakázaly používat TikTok i na osobních zařízeních státních zaměstnanců i představitelů jednotlivých států.

Regulace vnímá i čínský vlastník sociální sítě – společnosti ByteDance – která překvapila nabídkou na prodej TikToku, pakliže by to pomohlo proti nenávisti.

Zdroj: NÚKIB, Novinky


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme