Oblíbené vypalování končí
Vynález „cédéček“ na přelomu 80. a 90. let minulého století stál u zrodu celé subkultury lidí. V druhé polovině 90. let pak následoval trend CD-R disků, na něž bylo možné pomocí speciálního softwaru zapisovat data. Tento způsob ukládání dat na disková média se vžil jako „vypalování“ až do 10. let 21. století, kdy se pro vypalování používaly především DVD-R disky.
Následně se rozšířily flash disky (tzv. flešky) a vypalování se stalo spíše okrajovou záležitostí pro fajnšmekry. I po konci CD a DVD disků však bylo na co vypalovat, asociace firem, kam patřilo Sony, Panasonic nebo Philips totiž přišlo s novým typem Blu-ray disků. Ty okamžitě vyštípaly již umírající DVD, protože nabízely mnohem větší úložný prostor.
Sony zavírá krám, drží se už jen Verbatim
Zápisové Blu-ray disky se prodávají i dnes, jejich život však právě vyhasl. Společnost Sony totiž oznámila, že co nevidět uzavře svou poslední továrnu na zápisové Blu-ray disky. Jde o známé závody na výrobu optických disků ve městě Tagadžó v japonské prefektuře Mijagi.
V této fabrice japonský gigant ještě donedávna vyráběl největší dostupné zápisové Blu-ray disky, a sice 100GB BD-RE XL disky či 128GB BD-R XL. Důvody ukončení provozu továrny jsou nabíledni: trh s paměťovými médii tohoto typu se již několik let pohybuje v červených číslech.
Například na českém trhu jsou stále k mání zápisové disky od americko-japonské společnosti Verbatim. Lze však očekávat, že i ta s výrobou do několika let přestane. Trend práce s daty se za posledních 20 let masivně posunul, strmě stoupá popularita streamovaného obsahu a cloudových úložišť.