Internetový gigant Amazon si zajistil desítky raketových startů pro svou plánovanou satelitní síť s rychlým přístupem k internetu. Smlouvy s evropským poskytovatelem Arianespace a vesmírnou společností Blue Origin mimo jiné zahrnují až 83 startů kosmických raket. Síť s názvem Kuiper by mělo tvořit celkem 3236 satelitů. Amazon tím vytvoří konkurenci pro síť Starlink společnosti SpaceX technologického miliardáře Elona Muska.
Pro společnost, která se díky své divizi AWS transformovala z online prodejce na největšího poskytovatele cloudových služeb, je to další rozšíření jejího podnikání. Z pohledu vrcholového manažera, Dave Limpa, pod jehož divizi projekt spadá, dává provozování vlastní satelitní sítě pro Amazon smysl. V konektivitě vidí základ všech aktivit společnosti. Bez připojení k internetu by firma nemohla využívat služeb AWS, zákazníci by nemohli streamovat videa ani nakupovat na Amazonu.
Také Amazon chce nabízet satelitní internet
Komunikace je základ, kolem kterého se točí veškeré aktivity Amazonu. Do budoucna proto firmě dává smysl vybudování vlastního satelitního internetu. | Zdroj: Yender Gonzalez/Unsplash
Když se řekne satelitní internet, spousta lidí si vybaví Afriku, kde je pozemní dostupnost internetového signálu nemožná. Ale i v mnoha venkovských oblastech USA jsou rozsáhlé regiony bez dobrého přístupu k internetu. Cílem Amazonu je vytvořit nejvýkonnější systém pro poskytování internetu z nízkých oběžných drah. V každém případě je pro řešení s dosahem na maximální počet zákazníků potřeba více poskytovatelů.
Na jedné straně chce Amazon nabízet rychlý přístup k internetu jednotlivým domácnostem v klasickém modelu předplatného. Plánuje ale také spolupráci s mobilními operátory, kteří by poté mohli využívat infrastrukturu Kuiper pro poskytování služeb svým zákazníkům.
Amazon si pro budování své satelitní sítě zajistil 47 startů s nosnými raketami United Launch Alliance a 18 misí Ariane 6. Se společností Blue Origin, kterou založil Jeff Bezos, je uzavřena dohoda na 12 startů s opcí na dalších 15.
Zdroj: CNBC