Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konstrukce z Brna mění ceny za start rakety

redakce 24.07.2019

Díky speciálnímu, v Česku vyvinutému druhu nosiče s názvem Dispenser je nově schopná vynést do vesmíru desítky malých družic

Tím výrazně zlevní cenu za jejich vynesení na oběžnou dráhu oproti současnosti. První start rakety s nosičem Dispenser se uskuteční letos na podzim a díky brněnské inovaci se na kosmické raketě poprvé objeví česká vlajka. Do budoucna by rakety s nosičem Dispenser měly létat do vesmíru i několikrát ročně.

Jde o výraznou novinku, která velmi ulehčí cestu do vesmíru univerzitním nebo firemním zájemcům. „Když chtěla v minulosti nějaká firma, nebo instituce vynést menší družici na orbitu kolem Země, bylo potřeba počkat až poletí větší družice, a domluvit se s nimi. A to bylo opravdu velmi drahé. Dnes ale přichází jiný trend. Poskládat několik těchto menších nákladů dohromady a udělat start rakety speciálně pro ně. A nosič pro tyto družice vyvíjíme společně s partnery tady v Brně,“ uvádí Petr Kapoun, výkonný ředitel S.A.B. Aerospace s.r.o., firmy která pět let vyvíjela konstrukci pro bezpečný let všech družic do vesmíru.

Váží pouze 260 kg, ale unese pětkrát více nákladu

Odborně se konstrukce jmenuje Dispenser a je vyrobená ze speciálních sendvičových panelů z uhlíku a hliníku, které firma sama vyvinula a pro vesmírný let také certifikovala. Dispenser je unikátní v tom, že konstrukce váží pouze 260 kg, ale přitom unese až tunu a půl nákladu,“ komentuje Patricie Ondriašová, teprve šestadvacetiletá inženýrka, která má v projektu na starost splnění všech norem, které pro vesmírný průmysl určuje ESA – Evropská vesmírná agentura. Zástupci ESA dorazili do Brna ve čtvrtek 18. 7., aby si celou konstrukci zkontrolovali. Jedním z důvodů jejich návštěvy je i to, že jde o historicky první montáž družic v kontinentální Evropě, dříve se družice k nosným raketám připevňovaly vždy až na Francouzské Guyaně, odkud evropské rakety startují. Ale právě brněnský Dispenser dává možnost výrobci družice si ji v klidu připevnit přímo v Evropě.

Premiéra české vlajky na plášti rakety

Celý náklad má startovat v průběhu letošního podzimu na raketě VEGA, pro kterou je projekt od začátku připravován. Start samotný bude velkým milníkem nejenom pro firmu S.A.B. Aerospace, ale i pro celou Českou republiku – poprvé se její vlajka objeví na evropské raketě. „Aby mohl mít nějaký stát svoji vlajku na raketě, je potřeba, aby se na jejím vývoji přímo podílel. A to teď díky naší konstrukci splňuje i Česko,“ doplňuje Petr Kapoun. Podzimní start ale bude jen prvním z mnoha. Podle plánů by konstrukce plná družic měla do vesmíru startovat dvakrát ročně.

S.A.B. Aerospace ale nezůstává jen u projektu Dispenseru. Kromě toho se významně podílí i na konstrukci sondy PLATO, která má za úkol ověřovat složení atmosféry na tzv. exoplanetách, což jsou planety podobné Zemi, na kterých by mohl být život. Firma z brněnského technologického parku se zajímá i o konstrukci nové generace družic Copernicus, které snímkují povrch Země, a jejichž data využívají třeba města, nebo zemědělci pro boj se suchem. „Nechceme jenom vyrábět věci pro vesmírný průmysl, naším cílem je i vzdělávat lidi a ukazovat jim, že i v Česku je možné podílet se na objevování vesmíru – organizujeme středoškolské i vysokoškolské soutěže, vedeme odborné práce studentů,“ dodává Václav Havlíček, který má ve firmě na starosti vzdělávání a spolupráci se školami a univerzitami.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme