Přejít k hlavnímu obsahu

Kovová lžička v mikrovlnce ani náhodou? Někdy to může být naopak výhoda

Pavel Trousil 23.09.2024
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Důležité bezpečnostní pravidlo pro mikrovlnné trouby říká, že se v nich nesmí ohřívat nic kovového. Většinou to platí, ale existují výjimky, kdy je to dokonce výhodné.

Kapitoly článku

Mikrovlnou troubou je vybavena většina domácností. Jistě, tyto spotřebiče jsou praktické pro rychlé ohřívání hotových jídel, zbytků z předchozího dne nebo třeba nápojů.

Jedním z nejdůležitějších bezpečnostních pravidel je, že by se do přístroje nikdy neměly vkládat a ohřívat kovové předměty. To je samo o sobě dobré pravidlo, protože elektromagnetické vlny jsou kovem z velké části odráženy, což může vést k jiskření a elektrickým obloukům.

Existuje však výjimka z tohoto pravidla, protože v jednom případě je použití kovového předmětu, konkrétně kávové lžičky, v mikrovlnce dokonce vhodné.

Kovová lžička v mikrovlnné troubě: kdy je to výhodné

Mikrovlnná trouba se často používá k ohřevu čaje nebo vody přímo v šálku. Problém je v tom, že povrch skla a keramiky je často tak hladký, že se uvnitř netvoří bubliny vodní páry, i když teplota kapaliny již dosáhla 100 stupňů Celsia nebo i více. Voda se tedy jednoduše nevaří. Vědci tomu říkají zpoždění varu. 

Jakmile se šálek pohne, mohou se náhle vytvořit bubliny vodní páry, což způsobí, že vařící kapalina explozivně přeteče a může vám popálit ruce.

Kovová lžička tomuto efektu může zabránit. Nemá ostré hrany ani špičky, takže se netvoří jiskry - lžíce však poskytuje tzv. zárodky varu. Jsou to malé částice nebo nerovnosti na jejím povrchu, kde se mohou včas tvořit bubliny vodní páry. Proto nedochází ke zpoždění varu ani u kovových hrnců, když se v nich vaří voda na sporáku.

Lžíce by však neměla být příliš dlouhá a musí být vzdálena alespoň 2 cm od vnitřní stěny mikrovlnné trouby. Čím vyšší a užší šálek je, tím pravděpodobnější je mimochodem i nebezpečí zpoždění varu.

mikrolvnka
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney
Alobal do mikrovlnné trouby skutečně nepatří.

Kdy je kov v mikrovlnné troubě obzvlášť nebezpečný

Bude nejlepší, když se podíváte do návodu k obsluze vaší mikrovlnné trouby. Tam obvykle najdete informace o zpožděném varu i lžičce. Někteří výrobci také doporučují nebo rovnou dodávají skleněnou tyčinku, kterou můžete při ohřívání tekutin v šálcích do nich vložit. Ta má drsný povrch a plní stejnou funkci vytváření zárodků varu - pak by trik s lžící nebyl nutný.
 

Mohlo by vás zajímat

Kov v mikrovlnné troubě je obzvláště nebezpečný, se dostane blízko k vnitřním stěnám spotřebiče: pokud je vzdálenost mezi kovovým předmětem a vnitřní stěnou menší než 2 centimetry, mohou vzniknout elektrické oblouky, které mohou vážně poškodit mikrovlnnou troubu.

Další problém je, když je kov velmi tenký a ostrý: zejména hliníková fólie je tabu! Na rozdíl od kovových příborů se zde netvoří jen malé jiskry, ale dlouhotrvající elektrické oblouky, které mohou mikrovlnnou troubu zničit.
Zdroj: Patrik Hannemann, redakce Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme