Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Mnoho lidí to podceňuje: jaké nebezpečí hrozí u prodlužovaček s více zásuvkami

Pavel Trousil 14.07.2024
Zdroj: Chip redakce

Že horký olej, svíčky, benzin, nebo akumulátory v domácnosti mohou být nebezpečné, je asi každému jasné. Ale často podceňované nebezpečí představují také prodlužovací kabely s více zásuvkami - zejména při nesprávném používání.

Příčiny požárů prodlužovacích kabelů s více zásuvkami lze připsat na vrub především dvěma faktorům: přetížení a prachu. Existují však další body, na které byste měli u těchto praktických prodlužek bezpodmínečně dbát.

Většina zásuvek je navržena pro zatížení 3 000 až 3 500 W. Pokud je tato hodnota překročena, mohou se prodlužovací kabely přetížit a způsobit požár. Proto se doporučuje nepřipojovat k vícenásobné zásuvce zařízení s vysokou spotřebou elektřiny. Patří sem například pračky, domácí grily, teplovzdušné ventilátory a myčky nádobí. Ale opatrní byste měli být i u jiných zařízení, protože i samotný fen na vlasy může spotřebovat okolo 1 000 wattů.
 

zásuvka
Přetížení, ale také prach a pavučiny mohou stát za zahořením prodlužovacího kabelu s více zásuvkami.
Zdroj: Chip redakce

Důležité je také udržovat zásuvky bez prachu, protože ten se může snadno vznítit - i pomocí malých jisker. Co byste také nikdy neměli dělat: zapojovat více prodlužovaček za sebou. Nebezpečné může být i skrývání zásuvkových lišt za nábytkem nebo do krabic. A ve vlhkých prostorách, jako je koupelna, by se prodlužovací kabely s více zásuvkami neměly používat vůbec.

Mohlo by vás zajímat

Navzdory všem preventivním opatřením může požár přesto vzniknout. Kromě kouřového hlásiče, je vhodné mít po ruce hasicí přístroj. Ne každý hasicí přístroj je však vhodný pro každý typ požáru. Obecně by se práškový hasicí přístroj neměl používat v interiérech, pokud je to možné, protože se usazuje i v nejmenších koutech a je obtížné ho odstranit. Práškové hasicí přístroje jsou proto vhodnější pro venkovní prostory. Pro obytné interiéry je lepší volbou hasicí přístroj pěnový.

Zdroj: redakce, TUV


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme