Přejít k hlavnímu obsahu

Krádeže mobilů: jak funguje černý trh. A co byste měli udělat dávno před krádeží i bezprostředně po ní

Josef Mika 11.12.2024
info ikonka
Zdroj: Freepik

Počet krádeží chytrých telefonů je vysoký. Přečtěte si, jak funguje byznys s kradenými mobily a kde jich většina skončí. Poradíme vám také, co byste měli udělat před krádeží mobilního telefonu i okamžitě po ní.

Kapitoly článku

Lidé se stále častěji stávají oběťmi zločinců, kteří jim ukradnou smartphone. Stalo se to řadě z nás, takže tuhle situaci známe. Obvykle se tak děje na veřejných místech, často na ulici. Odcizená zařízení částečně mizí v zahraničí, kde jsou buď dále prodána, nebo použity na náhradní díly. V horším případě se z nich zloději ještě dále snaží vytěžit data, která obsahují.

Kam mizí ukradené telefony

Pokud se stanete obětí organizovaného gangu, pak je šance na navrácení odcizeného mobilu v podstatě nulová. Moderní smartphony umožňují (původním) vlastníkům zablokovat telefon (v případě Applu například pomocí funkce Find My – Najít). Pokud ale zloději zvládnou rychle přepnout telefon do režimu Letadlo, vyhnou se tomu, aby se signál o blokaci dostal na telefon a aby se vzdáleně vymazala citlivá osobní data oběti, která pak mohou být použita k vydírání nebo k prodeji dalším zločincům.

Zajímavý průzkum provedla londýnská Metropolitní policie, která se snažila zmapovat cestu ukradených smartphonů. Zloději mobilů jsou obvykle příslušníci nejnižší třídy kriminální sítě. Vydělají si až 200 liber (cca 6 tisíc korun) za žádané modely (například iPhone 16 Pro). Ukradené smartphony se rychle dostanou překupníkům, kteří mobily ihned umístí do Faradayovy klece, aby zamezili sdílení polohy ukradených přístrojů.

Krádež mobilu
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)
Ke krádežím většiny smartphonů dochází ve velkých městech.

Jakmile překupník získá dostatečný počet telefonů, standardně nejméně 100 kusů, posílá je (obvykle po moři) do čínského Šen-čenu. Výzkum provedený londýnskou Metropolitní policií sledoval více než 4 000 iPhonů nahlášených jako odcizené v Londýně. U 70 % odcizených telefonů nebyla zapnutý zámek aktivace nebo zámek obrazovky.

Metropolitní policie sdílela informace se společností Apple, která potvrdila, že 84 % ukradených telefonů se znovu připojilo k síti Applu - 80 % z nich v zahraničí. Z odcizených telefonů se 28 % znovu připojilo k síti v Alžírsku, 20 % v Číně, 7 % v Hongkongu, 6 % ve Spojených státech a 3 % v Pákistánu. Další telefony byly zaznamenány také v Nigérii, Rusku a Brazílii.

Mohlo by vás zajímat

Proč Šen-čen?

Šen-čenu, kdysi ospalé rybářské vesnici severně od Hongkongu, se dnes přezdívá čínské Silicon Valley, protože jeho prosperující ekonomika je založena výhradně na inovacích a technologiích. Zároveň se však tato rozlehlá metropole, kde žije téměř 18 milionů lidí, ocitla v centru lukrativního čínského trhu s použitými telefony.

Poté, co ukradené mobily do města dopraví zločinci, kteří využívají laxního přístupu k vymáhání zákonů týkajících se kradeného zboží, jsou telefony prodávány jako použité, tedy pokud se je podaří odblokovat a vrátit do továrního nastavení.

Pokud se telefony nepodaří prodat celé, jsou rozebrány a jejich součásti – například displej, základní deska a reproduktor – se využijí k opravám, nebo dokonce se z nich sestaví zcela nové telefony.

Mohlo by vás zajímat

Co můžete udělat sami s každým mobilem 

Každý z nás může přijmout vhodná opatření, aby pro nás krádež telefonu neznamenala takovou pohromu. Tyto tipy vám pomohou i v případě ztráty způsobené vlastní neopatrností.

Když si pořídíte nový smartphone, poznamenejte si číslo IMEI svého zařízení (International Mobile Equipment Identity). To je pro každé zařízení jedinečné a obvykle se skládá z 15 znaků.

Tuto informaci získáte pomocí kódu *#06#. Poznámku s číslem si uschovejte odděleně od mobilního telefonu na bezpečném místě, protože pomocí IMEI můžete odcizené zařízení zablokovat. Bohužel někteří zločinci v současné době také vyvinuli metody, jak IMEI jako ochranný mechanismus obejít.

Mohlo by vás zajímat

Ochrana v případě krádeže chytrého telefonu: jak minimalizovat následky

Smartphony už dávno nejsou jen telefony s funkcí fotografování. Máme v nich online bankovnictví a další důležité aplikace, ale také soukromé fotografie, účty na sociálních a firemních médiích, služby messengerů a mnoho dalšího. Pokud vám smartphone odcizí, všechna tato data jsou pryč. Pomáhá proto vytvářet pravidelné zálohy a data zabezpečit. Měli byste mít také po ruce seznam všech nouzových čísel, oddělený od smartphonu, abyste mohli například v případě nouze zablokovat své účty.

Londýnská metropolitní policie například radí, že uživatelé by také měli deaktivovat některé funkce, aby zabránili zlodějům v přístupu ke smartphonu nebo v jeho obnovení do továrního nastavení. Patří mezi ně funkce náhledu zpráv u služeb typu messenger.

Aby se zabránilo zlodějům v používání odemčeného ukradeného chytrého telefonu, například k uskutečňování zpoplatněných nebo mezinárodních hovorů, je nutné informovat o krádeži operátora sítě.

I když máte jen malou naději, že ukradený smartphone ještě někdy získáte zpět, měli byste krádež nahlásit místním policejním orgánům. Škodu je pak možné nahlásit také vlastní pojišťovně.

Google také letos představil funkci proti krádeži pro smartphony s Androidem. Automaticky uzamkne chytrý telefon, pokud jej někdo odcizí nebo pokud s ním někdo uteče či ujede na kole.

Zdroj: Metropolitan Police London, Daily Mail

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme