Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kvíz: poznáte staré tlačítkové mobily, které byly svého času vysněnou touhou mnoha uživatelů?

Jiří Palyza 03.02.2023

Rychlý operační systém, větší kapacita akumulátoru, velký objem interního úložiště, lepší fotoaparát, skvělé aplikace: existuje mnoho důvodů, proč si pořídit moderní smartphone a proč už by většina z nás po starém dobrém tlačítkáči už ani nesáhla. Ve své době přitom reprezentovaly špičku technologického vývoje.

Na svého času ikonická zařízení si dnes už možná nikdo ani nevzpomene. A pokud bychom je dali do ruky dnešní mládeži, pravděpodobně by jimi opovrhla.

Masívnější nástup skutečně mobilních telefonů, které se pohodlně vešly do kapsy, u nás nastal v prvních letech nového tisíciletí. Doslova ikonickými zařízeními se v té době staly modely Nokia 3310 a další vývojové řady, model Nokia 7650 nevyjímaje.

Šlo v první fázi o zařízení s monochromatickými displeji, jejichž čitelnost nebyla z hlediska ergonomie zrovna ukázková, ale jak rádi jsme je používali. Byla to také doba, kdy telefony ještě sloužily převážně k telefonování – a zasílání krátkých textových zpráv.

O zabudováni fotoaparátu jsme si mohli nechat dlouhou dobu jen zdát a jedním z prvních modelů, které byly z tohoto pohledu skutečně pokrokové, byla Nokia N70 s přední kamerou.

Mnoho mobilů si také zahrálo ve velkých filmech. Za všechny můžeme jmenovat například skvělý Sony Ericsson C902 Cyber-shot, který se objevil v bondovce Quantum of Solace.

Pak přišel rok 2007 a Steve Jobs představil zařízení, které určilo nový trend multimediálního multifunkčního zařízení, které se ovládalo hlavně dotykem.

Od té doby se mnohé změnilo. Novým trendem se stávají skládací zařízení s ohebnými displeji, špičkovými fotoaparáty, biometrikou a dalšími vymoženostmi, díky kterým slouží jako naši každodenní asistenti pro plnění rozličných potřeb z mnoha oblastí našich životů.

Pojďme se ale na chvíli vrátit o patnáct až dvacet let zpět. Poznali byste následující tlačítkové mobily, které svého času určovaly trendy?


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme