Přejít k hlavnímu obsahu

Lepší ochrana proti zlodějům: Google představil nové bezpečnostní funkce pro Android

Jiří Palyza 31.05.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Na vývojářské konferenci I/O, která se konala před dvěma týdny v Mountain View, Google představil nová bezpečnostní opatření pro chytré telefony se systémem Android. Zařízení mají lépe chránit před krádeží.

Google si na pomoc přizval umělou inteligenci, která by do budoucna měla Androidu pomoci rozpoznat situaci, kdy by případný zloděj vytrhl uživateli mobil z ruky a prchal z místa krádeže. V takových případech by se AI měla postarat o uzamčení displeje, aby zloději zabránila v přístupu k datům okradeného uživatele.

Toto opatření je reakcí na četné incidenty, kdy zloději odcizili kolemjdoucím lidem chytré telefony a následně získali přístup k citlivým údajům. Obzvlášť rizikové je to například v případě online bankovnictví, ale i u e-mailových účtů. Okamžitý automatický zámek obrazovky v budoucnu výrazně omezí možnosti zneužití podobného charakteru.

Google zavádí ještě další ochrannou zeď, která má ztížit případný přeprodej odcizených zařízení. Resetovaný smartphone se systémem Android nepůjde znovu nastavit bez detailních informací z původního nastavení nebo údajů z účtu Google. Tím se zařízení stává pro zloděje bezcenným a mělo by to snížit motivaci ke krádežím telefonů.

Google se stará o ochranu androidových smartphonů před krádežemi: přidává bezpečnostní funkci zamčení displeje

ukázky obrazovek Androidu s novými bezpečnostními funkcemi
info ikonka
Zdroj: Google The Keyword
Součástí systému Android 15 budou aktualizace ochrany proti obnovení továrního nastavení a soukromého prostoru. Vylepšená ochrana ověřování bude pro vybraná zařízení uvolněna později v tomto roce.

Konkurenční Apple zavedl podobnou ochranu už v lednu, a to v rámci aktualizace iOS na verzi 17.3. Google si vzal mustr a zavádí další opatření v podobě vyšší úrovně ochrany tím, že před změnou citlivých nastavení zařízení, jako je vypnutí funkce "Najít moje zařízení", prodloužení časového limitu obrazovky, nebo dokonce pro přístup ke kritickým nastavením účtu a zařízení, vyžaduje zadání kódu PIN, hesla nebo biometrických údajů.

Pokud by se zloděj pokusil tipnout PIN kód zámku, Android bude moci zabránit změně kódu nebo deaktivaci ochrany proti krádeži, pokud by pokusy byly zaznamenány z nedůvěryhodného místa.

Mohlo by vás zajímat

Systém Android navíc nabízí možnost nastavit soukromý prostor v datové struktuře telefonu, kterou nazývá "Private Space". Zjednodušeně řečeno jde o datový trezor, kam si uživatelé mohou zamknout přístup k některým datům a aplikacím, a přístup chránit PIN kódem. Může jít například o aplikace se zdravotními či finančními informacemi.

Většina těchto nových funkcí proti krádeži bude aktivována v průběhu roku prostřednictvím služeb Google Play na chytrých telefonech se systémem Android 10 a novějším. Některé funkce, jako je ochrana proti obnovení továrního nastavení a soukromé úložiště, vyžadují systém Android 15, který bude uveden na trh až v druhé polovině tohoto roku.

Zdroj: The Hacker News, Google The Keyword


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme