Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Půjde to zcela bez Google? Nový systém pro mobily vás chce zbavit datové chobotnice – má vůbec šanci?

Jiří Palyza 30.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Nový mobilní operační systém uživatele láká na jediné: plnou funkčnost zcela bez služeb Google. Jakou má alternativa nejrozšířenějšího systému Android vyhlídku na budoucí úspěch?

Kapitoly článku

Alternativní systém pro mobilní zařízení s názvem /e/OS přichází na trh s ambicí poskytnout uživateli možnost provozovat plně funkční smartphone, ale bez služeb Google. Systém sice vychází z projektu Android-Open-Source, nicméně vystačí si bez aplikačního rozhraní a služeb Play, které jsou jinak ve světě Androidu pro mnoho funkcí chytrého telefonu nezbytné.

Namísto služeb Google používá /e/OS řešení vyvinutá vlastními silami. To jeho uživatele vymaňuje ze závislosti na Google. K alternativním řešením přispívá i integrace projektu MicroG, díky kterému může systém využívat funkce geolokace a přístup k alternativnímu úložišti. Jde o svobodný softwarový klon proprietálních základních knihoven a aplikací Google.

Ochrana soukromí je jednou z hlavních priorit: /e/OS chce uživatele chránit před Google

Obrazovky systému /e/OS
V popředí zájmu poskytovatele nového mobilního operačního systému je především ochrana dat uživatele.
Zdroj: eFoundation

Kromě nezávislosti na společnosti Google klade /e/OS velký důraz na ochranu dat a soukromí. Operační systém má funkce, které automaticky blokují sledovací funkce v aplikacích a umožňují uživatelům skrýt jejich zeměpisnou polohu a IP adresu.

Základní aplikace, jako je e-mail nebo mapová služba, jsou už do systému integrovány. Prostřednictvím "App Lounge" kromě toho lze stále používat aplikace pro systém Android.
 

Mohlo by vás zajímat

Za zmínku stojí zejména vlastní obchod s aplikacemi /e/OS, který aplikace klasifikuje podle kritérií ochrany osobních údajů a uživatelům ukazuje, jaká oprávnění vyžadují jednotlivé aplikace a zda jsou uživatelská data odesílána vývojáři.

Jak si můžete systém "bez Google" instalovat

Nastavení nového systému na mobilní zařízení uživatelům usnadňuje speciální instalační program, který lze stáhnout z webových stránek poskytovatele. Pokud patříte ke zkušeným uživatelům, máte také možnost stáhnout si operační systém přímo a nainstalovat jej ručně.
 

Mohlo by vás zajímat

Jistě vás v souvislosti s novinkou napadla otázka bezpečnosti. Systém /e/OS při své instalaci potřebuje odemknout zavaděč smartphonu (bootloader) se systémem Android, což teoreticky znamená, že je náchylnější k útokům hackerů. Při každém restartu se pak zobrazí zpráva, že "nelze zaručit integritu softwaru / software integrity cannot be guaranteed".

Proč byste tedy měli /e/OS vyzkoušet

Prvním pádným důvodem může být skutečnost, že patříte do skupiny odpůrců sledování a vyhodnocování uživatelských údajů, které se děje ve stále větší míře. Dalším motivem mohou být neustálé aktualizace Androidu, které mohou zpomalovat při svém stahování internet a vyzývají ke své instalaci.

Co přesně alternativní systém /e/OS vlastně je? Vychází ze základního systému LineageOS a přidává MicroG, který se stará o všechny věci spojené s Google API. Ve svém zbytku se zaměřuje na replikaci zbytku dobrého mobilního operačního systému: synchronizaci dat prostřednictvím svých serverů, online zálohování a zajištění toho, aby všechny vaše oblíbené aplikace běžely podle očekávání.
 

Mohlo by vás zajímat

Skutečný rozdíl mezi /e/OS a ostatními verzemi Androidu spočívá v tom, že se zaměřuje především na ochranu soukromí. Jádro funkcí pro ochranu soukromí se nachází v aplikaci a widgetu, které se v /e/OS nazývají "Advanced Privacy". Zde můžete blokovat sledovací zařízení v aplikaci, což je pro mnoho uživatelů hlavní funkce ochrany soukromí, a jsou zde i další funkce, jako je skrytí IP adresy nebo zeměpisné polohy, když to potřebujete.

Zdroj: eFoundation, Wired


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud