Okamžitá výměna textových zpráv, i fotek a místa, kde se nacházíte, v malé skupince blízkých přátel je novým trendem, který se projevil na letošních slavnostech SXSW v Austinu, v Texasu. Jestliže jste o „South by Southwest“ ještě neslyšeli, pak vězte, že „interaktivní“ část je asi nejdůležitější událostí v roce v oblasti nových technologií spojování lidí. A kromě toho lze SXSW s nadsázkou nazvat „jarňáky pro ajťáky“.
V roce 2007 tento festival „udělal“ do té doby nepříliš známý Twitter, jenž v jeho průběhu poskočil z dvaceti tisíc tweetů denně na šedesát tisíc. Podobně se tam roku 2009 stal hitem tehdy právě uvedený Foursquare.
Podle Peta Cashmora (zakladatele Mashable) je skupinové textování odpovědí na to, že na jiných společenských službách postrádáme soukromí úzkého kroužku: na Facebooku jsme si možná přidali příliš mnoho přátel a nemáme je rozděleny do seznamů a skupin (nebo k seznamům přinejmenším nemůžeme mobilně); a Twitteru užívá naprostá většina jeho uživatelů veřejně.
Lze podotknout, že Facebook nyní umožňuje vytvořit si skupinu přátel a vést v ní skupinový chat, ale věděli jste o tom? A je ta možnost dostupná ve vaší aplikaci mobilní?
Skupinové textování je zaměřeno na malé, uzavřené skupinky od počátku, a nutně nevyžaduje ani smartphone — stačí možnost posílat a přijímat SMS, to však zatím jen ve Spojených státech. S aplikací ve smartphonu je vše jistě mnohem pohodlnější. Webový přístup zatím není samozřejmostí, ale to se časem změní.
V této aréně jsou nyní tři hlavní hráči: Beluga, GroupMe a Fast Society.
Belugu založili tři bývalí inženýři z Googlu a velice záhy je koupil Facebook. Beluga prozatím nebyla do Facebooku integrována, ale umožňuje přihlásit se facebookovým účtem — pokud to projde. Na službě je vidět, že je na poměrně raném stupni vývoje a leccos ještě není vychytáno.
Beluga nabízí i přístup webový a není nutně omezena na uživatele z USA, vstoupit do ní může kdokoli s e‑mailem, jen SMS vám mimo USA patrně nedorazí.
(Beluga — česky běluha — je nevelký arktický kytovec; od toho se skupiny v této službě nazývají pods; pod je anglický výraz pro „tlupu“/„stádo“ mořských savců, přímé české obdoby nemá.)
Zatímco osud Belugy v rámci Facebooku lze těžko předvídat, favoritem na samostatný úspěch je GroupMe; firma založená v létě 2010 spustila službu v říjnu; od význačných investorů získala už přes deset milionů dolarů a údajně přeposílá již milion zpráv denně.
Služba je prozatím dostupná jen ve Spojených státech, bez amerického mobilního čísla se do ní nedostanete; v GroupMe však prý usilovně pracují na tom, aby se mohli rozšířit i do zahraničí. Ale prý to znamená dohodnout se s operátory v každé zemi…
Skupina může mít až 25 členů, ale nejvíce se prý osvědčil počet čtyř až deseti. Každá skupina má telefonní číslo, které si uživatel vloží mezi kontakty. Můžete na ně poslat SMS, a můžete je vytočit a tak spustit konferenční hovor. Jestliže někteří ze skupiny nejsou v tu chvíli dostupní, dostanou textovou zprávu s číslem, kam mají zavolat, a pokud konference trvá, mohou do ní vstoupit dodatečně.
Služba také záhy přidala možnost přidávat ke zprávám fotky, a geolokaci.
GroupMe lze užívat i čistě přes SMS — musíte pak ovšem posílat službě i textové příkazy přes SMS. Mnohem snazší je to s aplikací pro iPhone nebo Android, popřípadě pro BlackBerry. V GroupMe uvažují i o rozhraní webovém, jen se bojí, aby člověk sedící u webu neposílal zprávy rychleji, než je uživatelé s telefonem stihnou přijímat.
V GroupMe přišli na to, že kromě trvalých skupin se hodí také vytváření skupin dočasných, jež zmizí, jakmile mine čas, do kterého měly trvat.
Z aplikací pro iOS a Android je možné textovat i přes datové připojení, a tedy ne skrze SMS, a tedy vlastně zdarma pro toho, kdo má datový paušál, anebo kdo se připojil přes WiFi. Aplikace podporují sdílení polohy.
Outsiderem v tomto závodě je Fast Society. Umožňuje zhruba totéž co GroupMe, ale firma jsou zatím pořád jen tři lidé a nezískali tolik peněz od investorů. Představa zakladatelů je, že nemají‑li naději převážit technologicky, urvou to přes image služby usnadňující bujaré večírky.
K tomu jsme skeptičtí. Skupinové textování je přesně takovou oblastí, ve které jeden bere vše, a pro ty, kdož chtějí držet své malé kroužky přátel mimo Facebook, má jasně nejlépe nakročeno GroupMe. Pokud ovšem rychle najde způsob, jak se přenést přes závislost na amerických mobilních číslech.