Přejít k hlavnímu obsahu

Solární panely nemusí jen ležet: jedna z největších fotovoltaických střech na světě vypadá trochu jinak

Josef Mika 07.08.2024
info ikonka
Zdroj: Over Easy Solar

Kvůli využití místa a celkové optimalizaci se pro solární zařízení stále častěji využívají stávající střešní plochy. V novém střešním solárním projektu v Norsku vyzkoušeli i neobvyklou konstrukci fotovoltaických modulů.

Norsko dosáhlo dalšího milníku ve využívání obnovitelných zdrojů energie: na střeše stadionu Ullevaal, národní fotbalové arény v Oslu, byl instalován největší vertikální bifaciální (oboustranný) solární systém na světě. Systém se skládá z více než 1 200 vertikálních fotovoltaických panelů a s výkonem 248,4 kWp (kilowatt-peak), neboli je působivou ukázkou moderní solární technologie.

Vertikální uspořádání bifaciálních solárních modulů, které jsou aktivní na obou stranách, nabízí několik výhod oproti tradiční horizontální metodě. Jedním z nejdůležitějších plusů je vyšší měrný výnos. Analýzy společnosti Over Easy Solar, která moduly vyvinula, ukázaly, že vertikální solární panely mohou generovat o 20 až 30 % více energie než tradiční horizontální řešení. Jedním z důvodů je údajně to, že vertikální moduly jsou v zimě méně zakryté sněhem, a proto mohou v zimních měsících dosáhnout vyššího výkonu.

Mohlo by vás zajímat

Další výhodou vertikální orientace je lepší rozložení energie v průběhu roku. Moduly na stadionu Ullevaal nejsou orientovány přímo jižním směrem, ale 20 stupňů východně od jihu, což umožňuje zvýšit energetický výnos v zimě. Moduly také těží ze zvýšeného odrazu slunečního světla od sněhu (tz. albedo efekt), což dále zvyšuje výrobu energie.

Zisk více než 200 MWh elektřiny ročně na ploše o velikosti deseti tenisových kurtů

Solární elektrárna
info ikonka
Zdroj: Over Easy Solar
Očekává se, že neobvyklá konstrukce vyprodukuje více než 200 MWh elektřiny ročně.

Systém o výkonu 284,4 kW se skládá z 1 242 vertikálních fotovoltaických jednotek o výkonu 200 Wp. Tyto moduly jsou sestaveny z tzv. heterojunction solárních článků (fotovoltaické články založené na hybridní technologii, která kombinuje aspekty běžných krystalických a tenkovrstvých solárních článků). Jsou oboustranné, a přitom mají příznivou hmotnost, menší než 11 kg/m².

Instalace modulů na stávající asfaltovou střechu stadionu byla dokončena během několika dní. Celý systém pokrývá plochu více než 2 500 m² a očekává se, že ročně vyprodukuje přibližně 219 000 kWh čisté energie.

Solární elektrárna
info ikonka
Zdroj: Over Easy Solar
Vertikální solární panely mohou generovat o 20 až 30 % více energie než tradiční horizontální řešení. Jsou v zimě méně zakryté sněhem a mohou dosáhnout vyššího výkonu. Také těží ze zvýšeného odrazu slunečního světla od sněhu.

Projekt na stadionu Ullevaal ukazuje účinnost i praktické výhody vertikálních solárních systémů. Nízká hmotnost modulů usnadňuje instalaci a dovoluje také snadnou kontrolu a údržbu střechy. Vertikální solární systémy se nejspíš stanou atraktivní volbu pro budoucí projekty.

Zdroj: PV-Magazine, Over Easy Solar

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme