Nač si pořizovat další zařízení, když funkce navigace zvládne váš mobil s operačním systémem Android? Stačí do něj nahrát příslušný program. Pokud vám nevyhovují mapy s navigací od Google, které vyžadují datový tarif pro stahování dat, můžete vyzkoušet navigaci od českého výrobce - MapFactor Navigator. Ten při navigaci už nestahuje žádné mapové podklady a data z internetu a je proto vhodným zařízením na cestách v zahraničí, kde by vám datový rooming zlikvidovat peněženku. Program funguje s open-source mapami OpenStreetMap, diky čemuž jsou zdarma k dispozici mapy celého světa. Stačí je jen nahrát z Chip DVD na paměťovou kartu telefonu. Blíží se letní prázdniny a proto jsme na Chip DVD zařadili mapy České republiky a okolních států - Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, a tří dalších, často navštěvovaných zemí - Slovinska, Chorvatska a Maďarska.
Na Chip DVD najdete nejnovější plnou verzi MapFactor Pocket Navigator 11 pro Android, která nemá žádná funkční či časová omezení.
|
|
Aplikaci a mapy lze také nainstalovat po internetu přímo z Google Play marketu.
Spuštění programu
Pokud budete mít při spuštění programu aktivní systém GPS, zobrazí se aktuální mapa s pozičním křížem v místě vaší aktuální polohy. Pokud systém GPS aktivní mít nebudete (nebo bude nabízet starou polohu), potom se přes zobrazovaný poziční kříž zobrazí ještě otazník. Na spodním řádku obrazovky najdete tři informační panely, které mohou zobrazovat celou řadu zajímavých údajů. Jejich výběr aktivujete krátkým dotykem příslušného panelu a postupným rolováním dostupné nabídky.
Program Pocket Navigator 11 nabízí nastavení celé řady voleb a parametrů. Ty nejdůležitější naleznete aktivováním hlavního menu a volbou » Další «. Například pod položkou » Profil vozidla « definujete, zda se má navigace počítat pro vybrané vozidlo (osobní auto, nákladní auto, autobus), cyklistu nebo pěší osobu. Další parametry potom určují pro jednotlivé typy způsob optimalizace trasy (nejkratší, nejrychlejší, nejlevnější) a maximální rychlost. » Jazyk « definuje, ve kterém jazyce vám bude program sdělovat navigační informace. Na DVD jsme zařadily tři jazykové varianty - češtinu, slovenštinu a angličtinu. Cestou internetu je možno tuto nabídku rozšířit ještě o některý z dalších 18 jazyků. K dispozici je jen v této nabídce dalších 13 typů voleb a parametrů, např. možnost zobrazování 3D mapy, denního a nočního módu, varování při překročení rychlosti atd.
Navigace
Před spuštěním navigace je potřeba zadat především start a cíl trasy, příp. ještě povinně průjezdné body, zakázané cesty apod. Pro rychlé zadání těchto údajů je k dispozici horní menu, které se vám krátce zobrazí po dotyku na horní kraj obrazovky. První tři ikony zleva potom aktivují příslušné volby - start, průjezdní bod a cíl volené trasy. Další volby, např. typ vozidla apod. jste již zvolili v předchozích krocích. Po volbě » Naviguj « příp. » Nástroje | Simulace trasy « vypočítá program potřebné údaje a začne se zobrazováním cesty. V levém spodním „miniokně“ zobrazuje navigační údaje - směr příští změny směru a vzdálenost do tohoto místa (slabě potom ještě směr další změny). Program tento údaj také opakuje hlasem (tzv. turn-by-turn režim). Pokud na toto miniokno klepnete, zobrazí se itinerář trasy se všemi místy, kde dochází ke změně směru jízdy. Poklepáním na libovolnou položku seznamu se konkrétní místo zobrazí na podrobné mapě. V pravé spodní části je zobrazena ikona, pomocí které lze cyklicky měnit formu zobrazování trasy mezi detailním, 2D a 3D pohledem.
Kromě přímé navigace po zvolené trase, při které je samozřejmě potřeba mít aktivní GPS modul mobilního telefonu, lze program použít i pro simulaci trasy, kdy program ukazuje, kudy trasa provede bez použití GPS souřadnic.
Další práce s mapou
Možnosti programu Pocket Navigator 11 jsou ale mnohem větší. Z dalších možností zmiňme ukládání a přehrávání jízd (NMEA), hledání libovolné adresy, hledání zájmových bodů (POI) podle adresy, jména, předdefinovaného členění, např. obchody, pošty, divadla, kina, knihovny, zábavní parky, bankomaty, restaurace, nemocnice, stadiony, informační centra, vyhlídky, historické památky, parkoviště, půjčovny aut, atd. a to nejen v celé dostupné databázi, ale také ve zvoleném okolí zájmového místa nebo definované trasy. Pokud je u vyhledaného místa uveden i odkaz na internet (a máte ho ve svém mobilu dostupný), můžete se přímo přepnout na uvedené webové stránky a zobrazit si další informace. Pokud vyhledáváte v okolí místa nebo trasy, potom je zobrazena vzdálenost vyhledaného místa od zadané podmínky. Dále jsou k dispozici možnost hledání místa podle souřadnic nebo zobrazení podrobností o GPS datech. Pro vás zajímavá či důležitá místa si můžete uložit do vlastní databáze a rychleji je potom kdykoliv zobrazit.
Open StreetMap
Navigace je bezplatná i díky tomu, že jako mapové podklady používá tzv. Open StreetMap. Oč se jedná? Jsou to mapy, které vytváří sami uživatelé. Jsou neustále doplňovány, aktualizovány a zpřesňovány. Je to vlastně princip podobný Wikipedii. Kdo by si myslel, že mapy nejsou přesné, neúplné nebo chybné, toho musíme vyvést z omylu. Koneckonců se stačí podívat na www.openstreetmap.org, kde je možné prohlížet mapu celého světa. Budete fascinování přesností map, podrobnými detaily i popisy různých bodů. Takové zpracování map by mohl závidět leckterý komerční kartograf.
Uveřejněno na Chip DVD 06/12.