Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Mapy Google se výrazně změní: nově odhalený patent slibuje zásadní inovaci

Jiří Palyza 06.03.2024
Zdroj: Freepik

Dnes už mapové služby nabízejí mnohem víc informací než jen přenesené kartografické údaje do digitální podoby a navigaci z bodu A do bodu B. Postupem času se staly zdrojem mnoha užitečných informací v reálném čase, které nám pomáhají orientovat se v dopravě, poskytují přehled o počasí nebo odhalují neznámá místa. A to zdaleka není vše.

Nově podaný patent popisuje systém, který obohacuje geografické údaje v Mapách Google o animované virtuální objekty. Tyto objekty mají simulovat reálné dění v dané lokalitě a promítnout různé vlivy, jako je například dopravní situace, aktuální počasí nebo pohyb lidí. A to vše v reálném čase. Přirovnat se to dá k pohledům z webových kamer. Jen k tomu nebudete kamery potřebovat. Prostředí bude simulované, nikoliv reálné, bude uměle modelováno na základě reálných dat z dané lokality.

Tento nový prvek v zobrazení Map – nová vrstva – by mohl zásadně změnit způsob, jakým lidé mapové služby využívají pro navigaci či plánování pobytu v cizích lokalitách. Také by mohl poskytnout mnohem více interaktivity a informací o tom, jaký charakter zvolená lokalita má. Zda se jedná u rušné místo s hustou dopravou či naopak romantické zákoutí.

K hlavním rysům novinky patří reakce na podmínky v reálném čase, zapojení více stylů obrazu a zobrazení různých efektů pro realističtější poskytnutí celkového obrazu o tom, jaké podmínky panují ve vyhledávané destinaci.

Prostřednictvím animací s možností uživatelského ovládání by lidé měli mít možnost vybrat si různé perspektivy náhledu a zobrazit konkrétní informace.

Umělý náhled, simulující realitu: jak to vypadá v cíli naší cesty?

Náhled na novou funkci Google na displeji smartphonu
Mapy Google: díky novému patentu, pokud se jej podaří uvést do praxe, by mapová služba mohla být do budoucna ještě mnohem interaktivnější.
Zdroj: ParkiFly/Xleaks7

Nový patent Google je základem pro mnohem větší interaktivitu mapové služby. Kromě vyšší intuitivnosti ovládání mapového prostředí je jeho ambicí také usnadnit rozhodování při výběru trasy, ale i cílového místa.

Zároveň se snaží brát ohledy na soukromí, čili nepoužívá skutečné záznamy, ale namísto nich animace.

Díky této nové patentované technologii by Mapy Google mohly v budoucnu sloužit nejen jako navigace a průvodce na cestách. Mohly by se stát komplexním nástrojem pro vyhodnocení aktuální situace ve vyhledávaných či cílových lokalitách.

Zdroj: ParkiFly, Talk Android

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud