Jak se stane z chytrého mobilního telefonu špión, který nás ohrožuje?
Smartphony, ale i jiná nositelná zařízení s internetovou konektivitou jsou dnes nedílnou součástí našich každodenních životů. Existuje ale riziko, že budou zneužita a jednou se souvisejících hrozeb je sledování a pronásledování – jedním slovem stalking. V mnoha případech smartphony nabízejí útočníkům více příležitostí než reálný svět.
Pomocí stalkerwaru mohou útočníci sledovat své oběti na každém kroku. Po úspěšné instalaci na smartphone oběti mají pachatelé přístup ke zprávám na telefonu, fotkám, sociálním sítím, údajům o poloze a zvukovým i kamerovým záznamům. A to dokonce i v reálném čase.
Znepokojující je také fakt, že mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, že by mohli mít takového špióna na svém telefonu instalovaného. Kód často běží nepozorovaně na pozadí a oběť si delší dobu vůbec nemusí uvědomit, že je špehována.
Mohlo by vás zajímat
Stalkerware: je to vůbec legální?
Právní rámec se v oblasti digitálního zneužívání v jednotlivých zemích liší. Ve většině případů se ale stalkerware nachází v šedé zóně a jeho nasazení pro sledování osoby, spolu s následným zneužíváním zjištěných informací s cílem sledovanou osobu poškodit, je trestným činem.
Kombinace funkcí, které stalkerware dokáže, je v některých jurisdikcích přinejmenším nelegální. Mnoho zemí ale jeho vývoj a šíření přímo nezakazuje.
V několika případech lze dokonce stalkerware stáhnout z velkých oficiálních platforem s aplikacemi a obvykle se může maskovat pod rouškou aplikací proti krádeži či rodičovských kontrol.
Ačkoliv tyto aplikace mají v podstatě úplně stejné funkce, jako stalkerware, je zde jeden velmi důležitý rozdíl: oproti legitimním aplikacím rodičovské kontroly se stalkerware instaluje na zařízení bez vědomí a výslovného souhlasu dotčených osob a je spouštěn tajně.
V roce 2023 bylo stalkerwarem celosvětově postiženo 31 031 osob a jde o celospolečenský fenomén, který postihuje jak muže, tak i ženy.
Jaké jsou varovné signály přítomnosti stalkerwaru a jak se můžeme chránit?
Existují jisté příznaky, které mohou naznačovat, že je smartphone infikován stalkerwarem. Všímejte si následujících projevů:
- zvýšená spotřeba mobilních dat,
- rychleji se vybíjí baterie smartphonu,
- smartphone je celkově línější, zpomalily se jeho reakce u běžných činností,
- v zařízení objevujete aplikace, jejichž instalaci si neuvědomujete,
- během telefonických hovorů slyšíte v pozadí podezřelé zvuky,
- ostatní lidé znají detaily vašeho soukromí, které mohu pocházet z vašeho smartphonu.
Abyste stalkerům zabránili v přístupu do vašeho smartphonu a předešli infekci stalkerwarem, je dobré přijmout následující opatření:
- v nastavení smartphonu zablokujte instalaci programů z neznámých zdrojů. Tím se ochráníte před stalkerwarem a jiným druhům malwaru,
- chraňte smartphone, ale i ostatní zařízení, silnými hesly a nikdy je nesdělujte třetím stranám – členy rodiny a důvěryhodné osoby nevyjímaje,
- nestahujte na své zařízení ani si neukládejte žádné neznámé soubory, jejich existence by mohla ohrozit vaše soukromí,
- pokud se rozcházíte se svým partnerem či partnerkou, je třeba zkontrolovat bezpečnostní nastavení všech zařízení, případně změnit přístupová hesla a aktualizovat e-mailové adresy. Bývalý partner či partnerka by neměli mít přístup k vašim osobním údajům,
- pravidelně kontrolujte všechny instalované aplikace ve vašem zařízení a nepotřebné odstraňte; je důležité mít na vědomí, že odstranění stalkerwaru ze smartphonu si mohou všimnout i pachatelé,
- zvažte instalaci některého z bezpečnostních řešení, které by vás na případný pokus o neoprávněnou instalaci komerčního stalkerwaru upozornilo.
Rozpoznali jste na svém zařízení stalkerware? Jak správně reagovat
Pokud ve svém mobilním telefonu stalkerware rozpoznáte, je důležité dobře zvážit jeho okamžité odstranění. Rozhodnete-li se tento krok učinit, počítejte s tím, že se pachatel o tom dozví a existuje riziko, že by se situace mohla ještě více vyhrotit.
Doporučujeme raději vše promyslet a v případě, že byste si s řešením nevěděli rady, raději se obrátit na polici, případně na některou z organizací, které se zabývají pomocí a ochranou obětí sledování. U nás je to například Bílý kruh bezpečí nebo Linka pomoci obětem.
Zdroj: Bílý kruh bezpečí, Linka pomoci obětem, Solutia