Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft Bing namísto Googlu: Firefox testuje změnu vyhledávače

Jiří Palyza 24.09.2021

Uživatelé Firefoxu mají ve výchozím nastavení v prohlížeči vyhledávání Google a většina z nich to tak i nechává. Vyhledávač je ale samozřejmě možné i měnit, například pokud víc dbáte na ochranu svých dat.

Mozilla v současnosti zkouší experiment: pro jedno procento uživatelů Firefoxu už není výchozím vyhledávačem Google, ale Microsoft Bing. Oficiální test Mozilly beží od 6. září a o celé věci se zmiňuje na svém webu Blog.mozilla.org v příspěvku "What’s up with SUMO – September 2021". Uživatelé, kteří spadají do jednoho procenta referenční skupiny, vyhledávají při zadání dotazu do URL řádku nikoliv Googlem, ale službou Microsoft Bing.

Zřejmě jde o shromažďování dat a přípravu na dobu, když už Google nebude platit za integraci do Firefoxu. Smlouva s Googlem je v současnosti největším pilířem koncepce financování Firefoxu, protože přináší téměř půl miliardy USD ročně.

Jediným problémem je skutečnost, že oblíbenost Firefoxu klesá, a Google se svým Chromem tak má stále otevřenější cestu k monopolnímu postavení. Svou roli v tom samozřejmě sehrává i vlastní vyhledávač a je možné, že po vypršení smlouvy s Mozillou v roce 2023 Google upustí od spolupráce s dalším prohlížečem.

Experimenty s prohlížečem Firefox

ff-1

Interní stránka »about:studies« nabízí přehled o studiích Firefoxu. | Zdroj: Firefox

Jako každý program je i Firefox vybaven sadou standardních funkcí. Velmi důležitý je výchozí vyhledávač, kterým je v našem regionu Google. To by mělo většině uživatelů vyhovovat, protože výsledky vyhledávání jsou samozřejmě velmi dobré.

K dispozici jsou ale také alternativy, například pokud vám není lhostejná vyšší ochrana dat. Pohled do nastavení v části »Vyhledávání« ukazuje, že už existují různé alternativy k vyhledávání Google, včetně DuckDuckGo nebo Bingu. Uživatelé ale mohou vyzkoušet i jiné možnosti, například Startpage.

Další standardní funkce umožňuje Mozille provádět různá zkoumání. Uživatelé při tom souhlasí s testováním nových funkcí a myšlenek. Jednou z podobných studií, která bude probíhat do konce ledna 2022 je změna výchozího nastavení vyhledávače z Google na Bing. Na interní stránce Firefoxu »about:studies« se dozvíte, zda jste součástí některého z těchto výzkumů.

Odhlášení z účasti na výzkumu Firefoxu

ff-2

Uživatelé se mohou ze všech výzkumů odhlásit. | Zdroj: Firefox

Z aktuálně probíhajících studií, kterých se nechcete zúčastnit, se můžete snadno na stránce »about:studies« odhlásit. Stačí jen vedle popisu studie kliknout na tlačítko »Odstranit«. To samozřejmě už není možné u dokončených studií, které jsou uvedeny níže.

Pokud si do budoucna možnou účast ve studiích nepřejete, lze tomu snadno zabránit. Klikněte na »Změnit nastavení«. Poté se dostanete do části »Soukromí a zabezpečení«. V části »Shromažďování dat prohlížečem Firefox a jejich používání« najdete položku »Povolit prohlížeči Firefox instalovat a spouštět studie«. Odstraněním zaškrtnutí zakážete v budoucnu svou účast ve zkoumání Firefoxu.

Změna výchozího nastavení vyhledávání u Firefoxu

ff-3

Vyhledávací nástroj se ve Firefoxu nastaví velmi rychle. | Zdroj: Firefox

Pokud vám Firefox změnil výchozí vyhledávač, můžete se ze studie snadno odhlásit. Poté by měl být vyhledávač nakonfigurován jako dříve. Pokud ne, přejděte do nastavení Firefoxu a klikněte na možnost »Hledat«. Výběr proveďte v části »Výchozí vyhledávač«.

Firefox bez Googlu

Mozilla už testuje účinky pro dobu, kdy by Google přestal platit za integraci do Firefoxu. Pro uživatele to neznamená nic špatného, protože si každý může výchozí vyhledávací nástroj nastavit podle svých představ. Důležitější je vědomí o tom, že prostřednictvím Firefoxu mohou probíhat různé studie. I zde ale můžete přesně ovlivnit, co se má ve vašem prohlížeči dít. Pro Mozillu by to ale byl obrovský problém, pokud by Googgle uzavřel kohoutek s přísunem peněz.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme