Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft se chystá ukončit dva oblíbené programy: uživatelé si budou muset zvykat na novinku

Jiří Palyza 21.06.2023

Aplikace Pošta a Kalendář jsou součástí základní výbavy Windows už několik let. Nyní Microsoft oznámil, že tyto dva vestavěné nástroje z Windows zmizí. Nedočkavci si jejich nástupce mohou vyzkoušet už nyní.

Kapitoly článku

Dobře vybavený operační systém obsahuje ve výchozím nastavení řadu instalovaných programů. Například pro elektronickou poštu a vedení kalendáře. V systémech Windows 10 a 11 se o to starají stejnojmenné vestavěné nástroje Pošta a Kalendář. Přestože není nutné ani povinné předem instalované nástroje používat, řada uživatelů na ně spoléhá. Nyní Microsoft oznámil konec těchto aplikací.

Podle nejnovějších informací budou oba programy nahrazeny v příštím roce. Na září 2024 Microsoft plánuje jejich ukončení a oficiální nástupce už je známý. Mnoho uživatelů Windows tak bude muset přejít na jiné řešení.

Outlook jako náhrada pro stávající Poštu a Kalendář

Uživatelé prozatím budou ušetřeni větších změn, ale je možné, že se jim v aplikacích Pošta a Kalendář bude objevovat malé upozornění. To naznačuje, že budou tyto dvě malé aplikace nahrazeny novým Outloookem pro Windows.

Novinku si lze už vyzkoušet. Jednoduše na ní přepnete tlačítkem Vyzkoušet nový Outlook. V současné době to ale funguje pouze s účty Microsoft a Gmail, a nový program pro elektronickou poštu je stále ve verzi Preview.

Od září 2024 už nebude možné aplikace Pošta a Kalendář ani stahovat, ani používat. Microsoft také plánuje, že v příštím roce začne dodávat nová zařízení s Windows 11, která budou mít ve výchozím nastavení instalovaný nový Outlook. Do okamžiku přechodu na novou verzi se můžete z testovací verze k aplikacím Pošta a Kalendář kdykoliv vrátit. Půjde to deaktivací zmíněného přepínače.

Vyzkoušejte si nový Outlook v předstihu

outlookpreview

Nový Outlook má ve Windows nahradit stávající zabudované aplikace Pošta a Kalendář. Jejich definitivní odstranění ze systému Microsoft plánuje na září 2024. | Zdroj: Microsoft

Nový Outlook si můžete vyzkoušet už nyní. Buď jej aktivujete přepínačem, anebo si program můžete samostatně stáhnout. Možná se ale budete muset vypořádat s některými vedlejšími účinky verze Preview, která nebude bez chyb. Předplatné k tomu nepotřebujete.

Jako jeden z významných argumentů, kterými chce Microsoft uživatele k přechodu na novou verzi Outlooku motivovat, zaznívá podpora umělé inteligence, která pomůže s psaním zpráv. Další funkce, které Outlook všem uživatelům Windows nabídne od září 2024, jsou následující:

– podpora různých účtů, kromě Microsoftu a Google například také Yahoo a další,
– jednoduchá organizace schůzek,
– technologie ochrany proti phishingu a dalším podvodům, která bude od Microsoftu,
– rychlý přístup ke službě Microsoft 365 prostřednictvím online verzí aplikací Word, Excel, PowerPoint, a také integrace cloudového úložiště OneDrive,
– kombinace několika poštovních účtů v jednom prostředí.

Co se týče programů pro Poštu a Kalendář, uživatelé rozhodně nejsou na Microsoftu závislí. Mnoha soukromým uživatelům stačí webové rozhraní pro e-mailový klient nebo řešení třetích stran, kde jedno z nejoblíbenějších představuje Thunderbird od Mozilly.

Zdroj: Handsontek.net, How-To GeekSupport.microsoft.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud