Stále je čas: přesto – už víte, jaký operační systém bude vaším následujícím?
Přestože je Windows 10 i v prvních dnech roku 2025 pořád nejoblíbenějším operačním systémem, a to s velkým náskokem před ostatními, ukončení jeho podpory pravidelnými bezpečnostními aktualizacemi bylo stanoveno už dávno. Na datu 14. října 2025 se nic nemění a platí to jak pro soukromé, tak i firemní uživatele.
Pomalu tedy nastává čas přemýšlet, čím tuto oblíbenou verzi Windows do budoucna nahradit. Nikoho asi nepřekvapí, že Microsoft zvyšuje své úsilí přimět uživatele k přechodu na novější Windows 11. A s blížícím se ukončením podpory desítek jistě svůj tlak ještě zintenzivní.
Mnoho uživatelů by tak jistě i učinilo, protože upgrade na Windows 11 je zdarma. Častým problémem je ovšem hardwarová nekompatibilita velkého počtu stávajících PC: na nich jednoduše Windows 11 nepoběží. A v tomto bodě nastává rozhodování, jaké řešení do budoucna zvolit.
Abychom ovšem byli úplně přesní, nebude to tak, že by úderem první hodiny dne 14. října 2025 podpora desítek nadobro skončila. Sám Microsoft už dříve oficiálně oznámil, že Windows 10 půjde bezpečně používat další tři roky. Pro většinu uživatelů to ale má poněkud hořkou příchuť.
Bezpečnostní aktualizace Windows 10 budou pro případné zájemce placené
Soukromí uživatelé a firmy budou mít možnost používat Windows 10 s doručováním bezpečnostních aktualizací i po termínu ukončení podpory, stanoveném Microsoftem. Půjde to v rámci placeného programu ESU (Extended Security Updates), který Redmond plánuje spustit. Jeho schéma je známé už z dob Windows 7.
Aktualizace budou v rámci ESU zpoplatněné. Doposud tuto variantu Microsoft nabízel především pro firmy, u kterých nebyla možnost přejít na nový operační systém úplně jednoduchá a rychlá. Ty si pak mohou pořídit roční předplatné bezpečnostních aktualizací.
Podobně se budou moci zařídit i soukromí uživatelé a už je i známo, jaké možnosti jsou k dispozici a kolik to celé bude stát.
Podle informací, zveřejněných v blogovém příspěvku Microsoftu, bude program prodloužené podpory Windows 10 za 30 USD ročně. Za tuto cenu obdržíte i po 14. říjnu 2025 pravidelné bezpečnostní aktualizace pro Windows 10 po dobu následných dvanácti měsíců. V této souvislosti je dobré vědět, že součástí programu nejsou nové funkce, opravy chyb a technická podpora.
Jak lze Windows 10 provozovat bezpečně a ještě výhodněji
Zajímavou nabídku má Microsoft pro uživatele školních verzí Windows 10. V prvním roce budou stát bezpečnostní aktualizace 1 USD za instalaci, v druhém roce 2 USD a v roce třetím 3 USD. Opět se bavíme o prodloužení podpory bezpečnostními updaty po jejím oficiálním ukončení.
To zní jako zajímavý model pro soukromé uživatele, kteří používají – či by pro ně nebyl problém přejít na – verzi Windows 10 Edu.
Pro firmy platí následující cenové možnosti:
Nový aktivační klíč pro Windows 10: nejjednodušší cestou, jak získat verzi Windows 10 včetně bezpečnostních aktualizací, je nový klíč, který Microsoft nazývá aktivace "5x5". Je to z toho důvodu, že klíč Windows sestává z pětice řetězců o pěti znacích. Microsoft uvádí roční cenu 61 USD.
Cloudová Windows: bezplatné aktualizace budete mít k dispozici zdarma, pokud využíváte virtuální počítače s Windows 11. V případě cloudových Windows jsou updaty součástí poplatku za program Windows 365, v rámci kterého Microsoft tuto službu nabízí.
Nová možnost pro podnikatele a firmy: podnikatelé, kteří spravují svá Windows prostřednictvím cloudových nástrojů, jakými jsou například Microsoft Intune nebo Windows Autopatch, si mohou náklady na bezpečnostní aktualizace snížit. Microsoft si v takových případech účtuje 45 USD ročně.
Bezpečností experti doporučují s řešením nečekat příliš dlouho
Existuje samozřejmě i varianta provozovat Windows 10 nadále po ukončení jeho podpory bezpečnostními aktualizacemi. Systém poběží a není to tak, že by se z ničeho nic zastavil. Jen je potřeba myslet na to, že se postupem času stane mnohem zranitelnější vůči různým typům škodlivých útoků.
Bezpečností experti v této souvislosti doporučují, aby uživatelé využili stávajícího času k hladkému přechodu na bezpečnou alternativu, ať už je jakákoliv. Mohou tak předejít bezpečnostnímu fiasku, které může nastat na podzim 2025. Je to důležité především pro následné používání kritických operací, jakými je například internetového bankovnictví či jiné aktivity směrem do internetu, u kterých se pracuje s citlivými či osobními údaji.
V opačném případě se uživatelé vystavují zbytečnému bezpečnostnímu riziku. Je vcelku očekávatelné, že pár týdnů po ukončení podpory Windows 10 na podzim 2025 vzroste počet kybernetických útoků, které budou mířit právě na nezabezpečené systémy.
Zdroj: Microsoft Learn, Windows Blog