Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsofte, co se děje? Po mnoha letech ignorace Malování přicházejí velkolepé inovace – vrstvy a průhledné pozadí

Jiří Palyza 20.09.2023
Zdroj: Microsoft 365/Unsplash

Chtělo by se říct, peklo začalo zamrzat. Po mnoha letech, kdy se se zabudovaným nástrojem pro podporu práce s obrázky nic moc nedělo, v posledních dnech Microsoft sází jednu novinku za druhou.

Kapitoly článku

Každý, kdo pracuje s obrázky, dobře ví, že funkce podpory práce s více vrstvami je velmi důležitá. Jednoduché programy pro úpravu obrázků, jako je třeba ve Windows zabudované Malování, tuto možnost zpravidla nemají a je nutné použít různé alternativy.

Po téměř čtyřiceti letech existence ale vývojáři programu Malování pěkně šlápli do pedálů. Minulý týden Microsoft uvolnil skvělou automatiku, která dokáže z obrázků odstranit pozadí. Nyní přichází další nálož: Malování získá funkci práce ve vrstvách.

Použití vrstev v Malování

Nový Paint s podporou práce ve vrstvách v systému Windows 11 Insider
Malování, zabudovaný nástroj pro práci s obrázky ve Windows, podporuje základní možnosti práce ve více vrstvách. Konečně.
Zdroj: Microsoft

Funkce práce ve vrstvách se objevila ve verzi Malování (Paint) 11.2308.18.0, která je nyní dostupná v sestavení Windows Insider v kanálech Dev a Canary. Pokud ale nejste členy programu Insider, můžete ji získat také.

Novou funkci práce ve vrstvách najdete v horní nabídce nástroje Malování. Pokud na ni kliknete, rozbalí se u pravého okraje okna přehled možností. Jeho prostřednictvím můžete vkládat nové vrstvy pomocí znaménka plus, nebo klávesovou zkratkou [Ctrl]+[Shift]+[N].

Mohlo by vás zajímat

Vrstvy lze přesouvat, odstraňovat a zobrazovat nebo skrývat pro úpravy. V aplikaci Malování je už také integrována funkce pro slučování. Další obrázky lze do vrstev přenést prostřednictvím nabídky souborů.

Jednodušší programy pro práci s obrázky mají často určitý limit počtu vrstev, které můžete použít v jednom obrázku. Zveřejněné snímky obrazovky ukazují až pět samostatných vrstev, ale možná jich bude i více.

Jak instalovat Malování s podporou vrstev

Výpis produktů ke stažení z Katalogu Microsoftu
Nástroj Malování s funkcí práce ve vrstvách si můžete instalovat už nyní.
Zdroj: Microsoft Store Generation Project

Funkce "Vrstvy/Layers" v aplikaci Malování se v těchto dnech testují ve verzi Windows 11 Insider v kanálech Dev a Canary. Pokud byste si ji chtěli vyzkoušet, lze to malou oklikou už nyní. Jak na to?

 • 1

  Spusťte webovou aplikaci Microsoft Store Generation Project

 • 2

  Klikněte na "URL (link)" a přepněte na "ProductId"

 • 3

  Zkopírujte si do schránky ID 9PCFS5B6T72H a vložte do pole "Sample Data"

 • 4

  Přepněte z "RP" na "Fast" a klikněte na zatržítko

 • 5

  V seznamu vyhledejte Microsoft.Paint s příponou msixbundle, stáhněte a nainstalujte

 • 6

  Od verze 11.2308.18.0 byste měli v nabídce vidět nové tlačítko "Vrstvy/Layers"

To ale ještě není vše: Malování podporuje průhlednost PNG

Ruku v ruce s funkcí práce ve více vrstvách jde i podpora vytváření, úprav a ukládání průhledných obrázků PNG. Přináší užitečnou možnost vytáhnout jeden objekt z existujícího obrázku a vložit jej do nového.

Mohlo by vás zajímat

Podpora průhledných PNG jde dobře dohromady s tlačítkem pro automatické odstranění pozadí, které Microsoft do Malování přidal začátkem září. Podobně jako i tato aktualizace budou vrstvy a transparentní PNG v Malování dostupné ve Windows 11 a nebudou už zpětně přeneseny do systému Windows 10.

Zdroj: Ars Technica, Windows Blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud