S počítači je to v mnoha ohledech podobné, jako s auty: některé z jejich komponent mají mnohem delší životnost než jiné. A občas dojdete k rozhodování, zda vůbec dává smysl zastaralý hardware upgradovat, nebo raději koupit nový modernější stroj. I ten ale časem opět skončí jako zastaralý.
Pokud máte starší počítač, můžete klidně do budoucna přejít na odlehčený operační systém, který na něm bezproblémově poběží. Možná jste se už nad touto variantou zamysleli, podobně jako celá řada uživatelů Windows 10, jejichž počítače nejsou kompatibilní pro upgrade na jedenáctky. Nabízíme tipy na pět alternativních systémů, se kterými váš počítač spolehlivě poběží dál.
1. ReactOS
Pokud jsme předeslali, že téma bude o "odlehčených" operačních systémech, jistě jste vytušili, že přehled bude plný linuxových distribucí. Výjimkou je systém ReactOS, který je k dispozici v režimu otevřeného zdrojového kódu a svou grafikou velmi připomíná Windows XP.
Jde ale spíš o experimentální operační systém, který je náchylný k zadrhávání a řadě problémů se stabilitou. Navíc neobsahuje firewall, takže je zranitelný celou řadou škodlivého kódu, který se šíří v online prostředí.
Tento systém by vám mohl pomoci v případě, pokud chcete provozovat skutečně stařičký počítač z počátku nového tisíciletí. Vystačíte-li si s nejzákladnějšími funkcemi, bude stačit.
2. KolibriOS
Další představitel open sourcového systému je také velmi skromný a poradí si dokonce s 32bitovými systémy z devadesátých let. Byl napsaný pro systémy x86 a běží na PC s pouhými 8 MB paměti. Můžete tak oživit spoustu aplikací včetně staré herní školy, jakými jsou klasiky Doom, Minesweeper nebo Quake.
Systém vám sice nenabídne žádné moderní aplikace s velkým množstvím funkcí, ale skutečnost, že celý systém včetně aplikací lze nahrát na floppy disketu s kapacitou 1,44 MB, je prostě úžasná.
3. antiX
Pokud bychom se přesunuli k operačním systémů, které jsou vhodné pro mladší PC, prodávané v poslední dekádě, určitě stojí za zmínku antiX. V linuxové komunitě je velmi oblíbený Debian, nicméně antiX také vůbec není špatný, zvlášť pokud už máte nějaké zkušenosti se systémy Ubuntu nebo Fedora. Je totiž v mnohém podobný a snadno se v jeho prostředí najdete.
Podobně jako KolibriOS je i antiX vhodný pro systémy, postavené na procesorech Intel či AMD x86. Měl by tedy běžet na většině počítačů od starých modelů až po nejnovější výkonné stroje. Doporučené minimum pro jeho běh je 256 MB operační paměti a jeho instalace na interní úložiště počítače se spokojí s datovým prostorem 5 GB.
Cílem vývojářů linuxové distribuce antiX je nabídnout plně funkční a flexibilní operační systém pro zkušené uživatele, ale i začátečníky ve světě Linuxu.
4. Puppy Linux
Skvělý operační systém pro uživatele, kteří chtějí rychlou distribuci Linuxu s podporou režimu live USB. Nemusíte jej tedy instalovat do svého počítače, stačí spustitelnou verzi systému flashnout na USB a používat jej, aniž byste museli zasahovat do své stávající instalace.
Ačkoliv název ve vás může vyvolávat otázky, ne-li podezření, Puppy Linux je robustní operační systém, který podporuje většinu moderních aplikací. Svůj starší počítač vám pomůže skvěle využívat i nadále.
Mohlo by vás zajímat
Zajímavé také je, že Puppy Linux je k dispozici v celé řadě variant, které jsou založené na různých distribucích. Hlavní sestavy, což jsou různé varianty vycházející z Ubuntu, Slackware a Raspbianu, spravuje tým Puppy Link. Existuje ale také mnoho neoficiálních derivátů, které si můžete instalovat na počítače s velmi nízkou specifikací, a přesto budou hladce fungovat.
5. Q4OS
V našem přehledu nemůžeme pominout linuxovou distribuci, pojmenovanou Q4OS. Pokud ke své práci hledáte graficky založený systém, který funguje spolehlivě a dobře, tato distribuce postavená na Debianu vám zcela postačí. Pokud ji ovšem povýšíte prostředím Trinity Desktop Environment, rázem se z vašeho staršího PC stane stroj, který zvládne celou řadu nenáročných úloh, které na něm budete moci spustit.
A to nejlepší na Q4OS je, že pokud používáte Windows, nemusíte ani nijak složitě nastavovat dual-boot. Díky oficiálnímu průvodci instalací Q4OS pro Windows toto citlivé nastavení zvládnete za méně než hodinu. A to aniž byste se museli zabývat bootloaderem nebo diskovými oddíly.
Který odlehčený systém je váš favorit?
Pokud jste už některé systémy, uvedené v našem přehledu, vyzkoušeli, existuje i několik dalších variant, které jistě stojí za bližší prozkoumání. Na starší počítače také můžete zkusit instalovat Tiny Core Linux. Jde o nenáročnou 12MB distribuci, která je podobně jako KolibriOS optimalizovaná pro provoz na starobylém hardwaru.
Je zde také Linux Mint, který sice není tak tenký, jako Q4OS, ale stále jde o skvělý Linux, který nabízí dokonalé vyvážení mezi grafickým uživatelským rozhraním a svižným provozem.
Uživatelé, kteří mají novější počítače, mohou zkusit vybranou linuxovou distribuci vybavit grafickými prostředími, jakými jsou například Xfce, LXDE a LXQt.
Kromě instalace alternativního operačního systému jsou i další možnosti, jak prodloužit dosluhujícím počítačům jejich životnost. Můžete si například vyměnit pevný disk a nahradit jej verzí SSD.
Další možností, jak dostat z dinosauřího PC více výkonu, je přetaktování komponent. Tady ale opatrně, aby v rámci experimentů s navýšením výkonu nedošlo k definitivnímu zničení.
U zastaralých počítačů jste ale s možnostmi úprav velmi omezeni. Pokud svou sestavu používáte k typickým činnostem, jako například hraní her nebo úpravě fotek či videí, možná je čas na upgrade výkonnějšími komponentami. A pokud jsou všechny součásti počítače starší než deset let, zejména základní deska, možná si skutečně budete raději chtít postavit nový počítač.
Zdroj: XDA-Developers