Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ztrácíte už trpělivost s Windows? Tento bezplatný systém vám nabídne aktualizace až na deset let

Jiří Palyza 30.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Odpočítávání pro Windows 10 začalo. Říjen 2025 znamená poslední termín, kdy ještě pro tento systém dostanete bezplatné aktualizace. Zajímavou bezplatnou alternativou je linuxová distribuce Ubuntu. Díky prodlouženému období podpory až do roku 2034 tyto starosti odpadají.

Kapitoly článku

Uživatelé linuxové distribuce Ubuntu dostávají velkou aktualizaci, která obsahuje celou řadu nových funkcí, stále dvakrát ročně. Microsoft podobné schéma používal dříve i u Windows, ale pak s tím přestal.

I u nejnovější verze zůstali vývojáři Ubuntu věrni zvyklosti kódových názvů a označili ji "Noble Numbat". Její zajímavostí mimo jiné je to, že se jedná o verzi LTS, tedy s dlouhodobou podporou (Long Term Support). To vám zaručuje, že ještě dalších minimálně pět let budete dostávat bezpečnostní aktualizace – tedy až do června 2029.

Tato skutečnost se jistě stane ještě zajímavější v příštím roce, a to zejména pro uživatele Windows 10, kteří nechtějí anebo nemohou přejít na Windows 10. Desítkám totiž v říjnu 2025 odzvoní a skončí bezplatná podpora bezpečnostními aktualizacemi. Poté už je Microsoft bude poskytovat pouze za poplatek.

Mohlo by vás zajímat

Ale pozor: pokud sáhnete po Ubuntu 24.04, je to úplně jiná píseň. V případě verze Pro můžete mít aktualizace až po dobu deseti let, tedy do roku 2034. Pro soukromé uživatele je to zdarma, a to až do počtu pěti instalací. Firemní zákazníci si ještě mohou dva roky podpory dokoupit, takže definitivní konec nastane až v roce 2036.

Ubuntu 24.04: jaké jsou nejzajímavější novinky oblíbené linuxové distribuce
 

Desktop Ubuntu 24.04
Canonical oficiálně uvolnil Ubuntu 24.04, které bude díky režimu LTS dostávat kritické bezpečnostní updaty po dobu pěti let. Kromě nejnovějšího, mírně upraveného prostředí GNOME 46, je novinkou také linuxové jádro verze 6.8.
Zdroj: Canonical

Mnoho změn v nejnovější verzi linuxové distribuce není vidět na první pohled. Poprvé byla pro verzi LTS převzata ořezaná instalace předchůdce. Znamená to, že systém se ve výchozím nastavení instaluje pouze s nejdůležitějšími programy.

Gnome 46: Ubuntu 24.04 je vybaveno desktopem Gnome. Jedná se o verzi 46, která nabízí mnoho nových funkcí – například vyhledávání ve správci souborů Nautilus a lepší dostupnost Nastavení.

Instalace: vývojáři Ubuntu neustále pracují na zdokonalování instalátoru, který se tentokrát používá opravdu velmi snadno, nepůsobí přesyceně, naopak obsahuje jasná vysvětlení a důležité volby možností v klíčových fázích instalace. Vzhledem k tomu, že se používá stejná technologie jako v případě Ubuntu Serveru, lze instalaci do značné míry automatizovat.
 

Mohlo by vás zajímat

Kernel 6.8: nové Ubuntu také obsahuje nové jádro, aktuálně verzi 6.8, které nabízí lepší podporu procesorů Intel Meteor Lake, umí integrovat ovladače Nintendo Switch a obsahuje opravy problémů s Wi-Fi na laptopech s procesory AMD.

Softwarové aktualizace: systém je vybaven aktualizovanými aplikacemi, takže všechny potřebné nástroje jsou vybaveny nejnovějšími funkcemi.

Testování v živém režimu nebo ve virtuálním prostředí
 

Možnosti instalace Ubuntu 24.04
Bezpečné testování: Ubuntu si můžete snadno vyzkoušet v režimu živého systému bez nutnosti instalace nebo ve VirtualBoxu.
Zdroj: Canonical

V tomto bodu by si Microsoft mohl vzít z Ubuntu příklad. Testovací provoz systému v živém režimu je skvělou možností, jak si jej osahat a získat povědomí o možnostech. Stačí si vytvořit spustitelný USB disk a z něj systém načíst. Uživatelé Windows to hravě zvládnou například pomocí nástroje Rufus.

Režim živého spuštění má obrovskou výhodu v tom, že vůbec nezasahujete do svého stávajícího systému a nijak nenarušujete jeho instalaci.

Ubuntu si také můžete instalovat do virtuálního prostředí, to už ale bude vyžadovat jisté hardwarové zázemí, resp. odpovídající výkon, abyste tím nebyli spíš otrávení. Ve Windows si to snadno nastavíte v prostředí VirtualBoxu.

Pokud byste se rozhodli si Ubuntu instalovat a provozovat na svém systému, jeho minimální hardwarové požadavky jsou:

  • dvoujádrový procesor s frekvencí alespoň 2 GHz,
     
  • 4 GB RAM,
     
  • 25 GB volného prostoru na paměťovém úložišti.

Ubuntu 24.04 možná přežije i Windows 11

Nová verze Ubuntu přináší zajímavé inovace, díky kterým se může stát atraktivní volbou pro všechny uživatele, kteří přemýšlejí jak dál po ukončení podpory Windows 10. Výhodou je, že verze LTS z vás sejme starosti o budoucí aktualizace minimálně na dobu pěti let. Navíc je docela zajímavá představa, že ve verzi Pro nejnovější verze Ubuntu lehce přežije Windows 10, a velmi pravděpodobně i Windows 11. Takže uživatelé desítek, je o čem přemýšlet.
 

Zdroj: YouTube/Canonical Ubuntu

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud