Třicetidevítiletý Howells v lednu prohrál soudní spor u Vrchního soudu, ve kterém se snažil přinutit městskou radu v Newportu, aby mu umožnila prohledat skládku a získat zpět hard disk s cennými bitcoiny. Situace nabyla na urgenci poté, co rada oznámila plány na uzavření a překrytí skládky, což by prakticky znamenalo konec veškerých nadějí na nalezení ztracené kryptoměny.
„Bylo to docela překvapení,“ komentoval Howells oznámení o plánovaném uzavření skládky. „Rada u Vrchního soudu tvrdila, že uzavření skládky kvůli mému hledání by mělo obrovský negativní dopad na obyvatele Newportu, zatímco ve stejnou dobu sama plánovala skládku uzavřít,“ poznamenal kriticky.
Nešťastná náhoda z roku 2013
Celý příběh začal v létě 2013, kdy Howells během úklidu omylem vyhodil pevný disk obsahující jeho bitcoinovou peněženku do černého pytle a nechal ho v chodbě svého domu. Jeho tehdejší partnerka pak pytel považovala za odpad a odvezla ho na skládku, kde se disk ztratil.
Howells si svůj omyl uvědomil rychle a od té doby se snažil přesvědčit městskou radu, aby mu pomohla, nebo alespoň umožnila, disk najít. Nabízel dokonce, že se o případný nález podělí s městem, ale bezvýsledně.
Právní bitva a budoucnost
Městská rada vytrvale odmítá Howellsovy pokusy o prohledání skládky s argumentem, že pevný disk se stal jejím majetkem v okamžiku, kdy byl uložen na skládku. Tento názor potvrdil i soudce Keyser KC při lednovém soudním jednání.
Přestože Howells očekával, že skládka bude v následujících letech uzavřena vzhledem k tomu, že je z 80-90 % zaplněná, překvapilo ho, jak brzy k tomu má dojít. „Pokud by městská rada v Newportu byla ochotná, potenciálně bych měl zájem o koupi skládky tak, jak je. Tuto možnost jsem již probral s investičními partnery a je to něco, co velmi zvažujeme,“ uvedl.
Rada města Newport se k této možnosti odmítla vyjádřit. Mezitím již získala stavební povolení na vybudování solární farmy na části pozemku, na kterém je skládka.
Zdroj: The Guardian