Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Miniaturní SSD disky pro tablety a ultrabooky

redakce 15.08.2013

Prodeje tabletů a ultrabooků stoupají na úkor klasických tlustých notebooků. Jedním ze základních předpokladů pro výrobu tenkých šasi jsou malé a tenké SSD disky, které sice nedosahují maximálních hodnot jejich 2,5“ konkurentů, ale už nejsou zdaleka tak pomalé, jak bývaly. Apacer uvádí nové řady těchto disků s tloušťkou pod 3 mm a kapacitou do 256 GB.

 

 

 

Z výsledků studie analytické společnosti IDC vyplývá, že průměrné roční tempo růstu prodeje tabletů v příštích třech letech dosáhne hodnoty 24,5 %. Vedlejším efektem tohoto trendu má být snaha výrobců produkovat tenčí průmyslové počítače a notebooky, jež budou tíhnout k dodržování technických požadavků konceptu ultrabook. Společnost Topology Research Institute přitom očekává, že prodeje ultrabooků vzrostou v roce 2013 o 89 %, díky čemuž získají 15% podíl na všech prodaných přenosných počítačích.

Ultrabooky a tablety mohou dosahovat specifikacemi požadovaných tlouštěk pouze při využití SSD disků. Společnost Apacer na rostoucí popularitu těchto zařízení reaguje představením několika modulárních SSD disků, které jsou vybaveny novým rozhraním M.2, jež komunikuje prostřednictvím vysokorychlostní sběrnice SATA 3 (6 Gb/s).

Mezi novinky patří model T42 A100-M (s kapacitou 16 - 128 GB a teoretickou rychlostí čtení/zápisu až 310/140 MB/s) určený pro tenké klienty a model T60 A110-M (s kapacitou 32 - 256 GB a teoretickou rychlostí čtení/zápisu až 400/160 MB/s) cílící na lehké průmyslové počítače. Model T42 A100-M dosahuje velikosti 22 x 42 mm, druhá z novinek s označením T60 A110-M se pak vyznačuje rozměry 22 x 60 mm.

Nabídka společnosti Apacer se dále rozroste také o dva SSD disky T60 A200-M a T80 A201-M, jež jsou speciálně navrženy pro tablety a ultrabooky s vyšším výkonem. Oba SSD disky staví na technologii Toggle DDR 2.0 NAND Flash a využívají přídavnou paměť DDR3 DRAM. Teoretické rychlosti čtení/zápisu dosahují hodnot až 480/350 MB/s.

Pod označením M.2 se skrývá rozhraní nové generace vyvíjené společností Intel, jež lze využít (nejen) pro připojení SSD disků určených pro tablety, ultrabooky a tenké klienty. Úplné označení rozhraní zní PCI express M.2 NGFF (Next Generation Form Factor). SSD disky vybavené rozhraním M.2 dle specifikace nabývají standardních rozměrů 22 x 42 mm (nebo více) a tloušťky 2,75 mm (při osazení čipy z jedné strany). Ve srovnání se starším standardem mSATA jsou SSD disky splňující tuto specifikaci o 40 % menší. A zatímco mSATA může nést maximálně 4 paměťové čipy, v případě M.2 lze paměťovými čipy osadit obě strany desky plošných spojů. Proměnlivá délka karet navíc umožňuje nadále zvyšovat paměťovou kapacitu přidáváním dalších čipů.

Nové SSD disky Apacer využívají technologii MLC, díky níž jsou zařízení odolná vůči vibracím či poškození vlivem pádu. Taktéž disponují funkcí 40bit ECC pro opravu dat a podporují příkaz TRIM.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme