Přejít k hlavnímu obsahu

Místo nebezpečného odpadu zdroj surovin

Michal Bareš 19.06.2023
info ikonka
Zdroj:

Přelomová technologie dokáže recyklovat 90 % materiálů z lithium-iontové baterie pouze za použití vody a bez chemikálií.

Chip 07/2023: Velké lithium-iontové akumulátory obsahují desítky kilogramů vzácných kovů, které se navíc netěží v Evropě. Pokud bychom dokázali tyto baterie ekologicky recyklovat na 90 procent, ušetříme nejen životní prostředí, ale snížíme i cenu akumulátorů a naši závislost na dovozu z potenciálně rizikových lokalit. Přesně takový princip vynalezla společnost Cylib a první komerční linka na recyklaci má být spuštěna již letos na podzim.

První zařízení pro pilotní linku procesu recyklace baterií vyvinutého společností Cylib se plánuje uvést do provozu už na podzim. V současné době se rozbíhají první zkoušky a po dokončení pilotní linky budou procesy, které byly doposud zkoušeny pouze v laboratorním měřítku, testovány v reálných podmínkách.

Vědci vyvinuli udržitelnou a komplexní metodu recyklace cyklických baterií s cílem podpořit skutečnou oběhovou ekonomiku v rámci EU pomocí recyklovaných surovin. Místo nebezpečného odpadu považují zakladatelé společnosti Cylib baterie za cenný zdroj surovin. Jejich recyklační metoda dokáže zhodnotit všechny součásti baterie elektromobilu způsobem šetrným ke zdrojům a klimatu, a to podle společnosti Cylib s 90% účinností. Pokud by se tato metoda skutečně podařila využívat v průmyslovém měřítku, vyřešil by se tím jeden z hlavních problémů e-mobility. Namísto problému, kam se starými bateriemi, by se zároveň i snížila potřeba těžby materiálů na výrobu nových akumulátorů.

Podrobný článek o této technologii a připravované továrně najdete v Chipu 7/2023.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme