Příběh modulárních telefonů se v současnosti točí hlavně kolem tří značek, které se k tomuto několikrát zaniklému trendu vrátily. A důvodů přitom může být hned několik…
Fairphone – ekologie, udržitelnost
O to, aby jeho produkt zákazníkům vydržel, jde všem výrobcům. Důležitá je udržitelnost a také kouzelné sousloví „snadná opravitelnost“, kterou v posledních letech tak často zmiňuje Evropská unie. V čele tohoto trendu kráčí nizozemská společnost Fairphone, která přinesla svůj první ekologický „férový“ telefon v roce 2013.
Modularita v jejich podání spočívá v tom, že zákazník si může jednoduše z pohodlí domova vyměnit rozbitou součástku, starou baterii nebo opotřebený displej. Dokonce firma nabízí klientům i možnost upgradu některých komponent, jako je třeba fotoaparát. Fairphone je ale mobilem pro skutečně náročné, s ne zrovna královskou výbavou i tak vyjde na cenu kolem 20 tisíc korun.
CMF by Nothing – design a styl
Cestou udělat co nejstylovější telefon za pomocí modulárních součástek se rozhodla jít značka CMF, která spadá pod britský Nothing Carla Peie. Telefon je sice levnější, stojí necelých 6 tisíc korun, jeho genialita ale tkví v modulárním stylovém příslušenství. Za pětistovku můžete mít třeba stojánek, potko nebo magnetickou peněženku, za 700 dokonce náhradní záda v jiné barvě.
Společnost Nothing nesází na to, že svým levným telefonem CMF zažehne nový trend modulárních telefonů. Je to ale zajímavá příležitost, jak smartphone původně zaměřený na rozvojové trhy (hlavně Indie) nabídnout i zákazníkům v Evropě. Rozhodně zajímavý pohled na modularitu, přitom taková drobnost.
HMD – něco nového, za každou cenu
A pak je tu finská společnost HMD, nástupce po Nokii, kterou vlastní. Ta se vydala ultimátní modulární cestou – nabízí jak vyměnitelnost komponent (hlavně baterie), tak i možnost nainstalovat si do telefonu vylepšující modul fotoaparátu a dalších komponent.
Kromě toho je HMD velmi otevřené všem uživatelům, kteří si chtějí tisknout příslušenství na 3D tiskárně. Poskytuje k tomu oficiální materiály, rozměry telefonů a podobně. Prvním takovým telefonem na evropském trhu je HMD Fusion, který vychází na 249 eur (asi 6 300 korun včetně DPH).
Zdroj: Android Police, Phone Arena