Téma cestování v čase mají v oblibě nejen spisovatelé a filmaři. Způsoby jak na to zajímají i vědecké pracovníky. Nyní se se vědcům z Vídeňské univerzity a Institutu pro kvantovou optiku a informatiku (IQOQI) podařilo přimět jeden foton k cestování v čase. Své poznatky zveřejnili ve studii, kde popisují i metodiku.
Vědecký koncept lze zjednodušeně přirovnat k filmu nebo videu, které můžete přetáčet vpřed i vzad. Expertům se podařilo fotony přivést do předcházejících kvantových stavů, ale i do stavů budoucích. Přitom dokázali "přeskočit" mezistavy.
Foton cestuje časem: s lidmi to ale tak snadné nebude
Vědcům se podařilo foton vyslat na cestu časem. S lidskou posádkou to nebude tak jednoduché a zřejmě si ještě nějaký ten čas počkáme. | Zdroj: Karsten Bergmann/Pixabay
Ačkoliv se vědci shodují v závěru, že takových kvantových skoků by bylo možné dosáhnout i s většími částicemi, než jsou fotony, vyžadovalo by to obrovské úsilí. U tak komplexních bytostí, jakými jsou lidé, to ale bude trvat velmi dlouho. Pokud se to vůbec podaří.
Cestovatel v čase by se navíc musel nacházet v uzavřeném prostoru bez vnějších vlivů, což by přínos jeho cesty do jiného času zcela zničilo. Osoba by nemohla vstoupit do prostoru v jiném čase, ale musela by zůstat v uzavřeném systému.
Přesto se vědci shodují v tom, že tento objev má jeden velký přínos, a to v oblasti kvantových počítačů. Umožnil by totiž manipulaci se stavy qubitů v čase. Qubity jsou nejmenší výpočetní a informační jednotkou kvantového počítače. Je to jednotka kvantové informace, odvozená od jednoho bitu.
Na rozdíl od běžných bitů ale qubity mohou nabývat několika stavů současně. Prostřednictvím jejich "cestování v čase" by pak bylo možné napravit všechny vzniklé chyby.
Zdroj: Optica Publishing Group