Přejít k hlavnímu obsahu

Music Studio 5

Martin Kučera 17.05.2015
info ikonka
Zdroj:

PLNÁ VERZE. Starat se o rozsáhlou hudební kolekci je zbytečně složité a matoucí. Vhodným řešením je dát sbírce řád a celý proces co nejvíce zautomatizovat a zjednodušit.

box Plná verze programu Ashampoo Music Studio 5 se specializuje na organizaci a editaci hudby. Aplikace zkompletuje hudební soubory z široké nabídky zdrojů a pomocí svých nástrojů na přizpůsobení včetně úpravy hudebních tagů, převodu formátů a kompletního střihu se postará o přehlednou a jednotnou knihovnu. Jednoduché editační nástroje zahrnují vkládání náběhu/zeslabení, mixáž souborů a nastavení hlasitosti specifických pasáží. Velmi užitečná je analýza hudebních souborů, která zkoumá všechny aspekty vaší audiosbírky a informuje vás o jejich nedostatcích. Funkce kontroluje především hudební tagy, které lze poté v programu automaticky či manuálně doplnit. Aplikace dokáže ripovat hudební CD, extrahovat zvukovou stopu z videí nebo třeba nahrát záznam z mikrofonu či jiného zdroje.

Pro čtenáře Chipu je připravena plná verze programu Music Studio 5, která je shodná s komerčně prodávanou verzí, dostupnou za 600 Kč.

  • Jazyk: česky
  • OS: Win XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • Registrace online
obr-01

Uživatelské rozhraní: Veškeré funkce programu jsou intuitivně rozložené na hlavní obrazovce, která je se zbytkem programu kompletně lokalizovaná v češtině.

Funkce programu nabízí kompletní správu vašich hudebních souborů z CD a knihoven, jejich organizaci a upravování a jejich následný export na další hudební CD a do vaší sbírky. Program nabízí i možnost tvorby vlastních audio souborů, většina jeho funkcí se ale zaměřuje na přidání existujících souborů a práci s nimi.

Přidávání a třídění souborů

U funkcí vyžadujících již existující soubory je prvním nezbytným krokem přidání samotných souborů. Tento proces je u všech funkcí stejný a nevyžaduje nic jiného, než vybrání požadovaných souborů a složek pomocí průzkumníka souboru. Vybrané soubory se vám zobrazí v přehledném listu, kde je možné je dále třídit. Kromě mazání a přesouvání skladeb v listu si je lze pomocí nabídnutého přehrávače i spustit. Po vybrání všech požadovaných souborů lze už přejít k samotné náplni funkce. Jiným druhem získání hudby je přenos souborů z hudebních CD do počítače. Tento proces naleznete pod záložkou »Extrahovat«.

Poslední možností, jak přidat do programu hudební soubory je hudební soubory sám nahrát. Vybrat jde ze tří záznamových druhů, pomocí kterých vyberete požadovaný mikrofon. Po výběru formátu a kvality už lze jen začít nahrávat.

obr-02

Tvorba mixtapu: Jedním ze zaměření programu je i tvorba hudebních CD a mixáží včetně možnosti plynulých přechodů.

Organizace a tvorba mixáže

Po přidání souborů k práci je velmi praktické si svou knihovnu řádně zorganizovat. Na to má program i specializovanou funkci, která dokáže hromadně přesouvat celé složky a přejmenovat je podle vašich parametrů, například podle jména skladby a umělce. Před samotným spuštěním organizace je možné porovnat záložky »vstup« a »výstup « pro přehled změn. Dalším způsobem organizace hudby je také tvorba samostatné mixáže. Na rozdíl od klasické organizace se ale mixáž uloží jako jeden společný soubor se všemi provedenými editacemi. Výhodou mixáže je také možnost zakomponovat na začátek a konec skladeb plynulý přechod mezi skladbami.

obr-03

Střih a editace: Jednotlivé skladby lze poskládat dohromady a jakoukoli část upravit podle svých představ.

Editace hudby

Klíčovou funkcí programu je úprava hudebních souborů. Prvním nástrojem v záložce editace je doplnění chybějících informací o souboru. To probíhá naprosto automaticky, stačí programu vybrat skladby a ten je sám zpracuje a doplní o informace. U většiny běžné hudby by neměl mít program žádný problém. Na nástrojích na konverzi a normalizaci audio souborů není nic složitého – konvertují audio soubory do jiných formátů a nastavují hladinu hlasitosti.

Program ale nabízí i základní editor na úpravu a střih jednotlivých skladeb. Zde je možné se stopou na časové ose přehledně pracovat. U skladby je možné například nastavit různé druhy náběhů a zeslabení a balanci hlasitosti v průběhu. Skladby či části skladeb lze dohromady samozřejmě i stříhat, je tedy možné pracovat s několika skladbami najednou a uložit je jako jeden soubor.  Velmi užitečná je také analýza hudebních souborů, která se postará o všechny aspekty vaší audio sbírky a informuje vás o jejích dostatcích i nedostatcích. Funkce kontroluje především hudební tagy, které lze poté v programu automaticky či manuálně doplnit.

obr-04

Automatická kontrola: Analytická funkce programu dokáže rozpoznat nesprávné přípony souborů, chybu ve formátu, či chybějící souborové tagy.

Přídavné funkce

Do programu jsou přidány i další velmi užitečné funkce, a těmi jsou převod videa na zvuk a úprava obalu alba. Převod videa na zvuk oceníte například v případech zachycení samotného audia z YouTube klipu a lze tak učinit jednoduchým výběrem videa a zvolením požadované části na časové ose. Funkce na tvorbu obalů je zase užitečná jak při reprodukci originálního obalu, tak při tvorbě svého vlastního. Potisk lze tvořit jak na krabičky, tak na samotné disky. Součástí funkce je i pomocník na tvorbu zadního obsahu a přednastavené profily s možnostmi designů.

obr-05

Kreativní obaly: Pomocí integrovaného nástroje na tvorbu obalů disků i krabiček lze jednoduše okopírovat potisk alba či si vytvořit svůj zcela vlastní.

Export

Po dokončení všech úprav a změn je třeba výsledné produkty vyexportovat do některého z hudebních formátů. Mezi podporované formáty patří MP3, WMA, OGG, WAV, FLAC či OPUS. Po výběru formátu už stačí pro hotové soubory vybrat kvalitu pomocí přednastavených profilů, které lze také dále personifikovat.  Hotové soubory lze poté prostřednictvím programu vypalovat na různé druhy hudebních disků, včetně Audio CD, MP3 disku, WMA disku, či disku s mixem formátů.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme