Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Na nic neklikejte, nic neplaťte: podvodné SMS zprávy vás chtějí oškubat

Jakub Fišer 08.10.2024
info ikonka
Zdroj: Mikhail Nilov / Pexels

Policie České republiky (PČR) varuje před novým typem podvodného jednání, kdy jsou lidem zasílány falešné SMS zprávy, které se tváří jako oficiální výzvy k zaplacení pokuty. Na první pohled působí zprávy věrohodně a dokonce je k nim připojen odkaz, který necvičené oko nemusí rozeznat od opravdového.

Kapitoly článku

Podvodná SMS o pokutě

Tyto zprávy jsou formulovány tak, aby působily věrohodně, a odkazují na falešné webové stránky, které mohou vypadat jako autentické portály státní správy, respektive Portál občana. Cílem těchto podvodných SMS je vylákat z oběti citlivé osobní údaje, jako jsou bankovní údaje či přístupové kódy, které pak mohou být zneužity k neoprávněným finančním transakcím.

Zprávy typicky obsahují výzvu k rychlému uhrazení pokuty za údajné přestupky, například za překročení povolené rychlosti. Šmejdi se tím na vás snaží vyvíjet nátlak, abyste okamžitě zaplatili. Zkrátka se spoléhají na moment překvapení a stres, který z přijetí pokuty vyplývá.

Zdroj: @JanHermanek / X

Policie: Žádné takové zprávy neposíláme

Policie důrazně upozorňuje občany, že nikdy nezasílá výzvy k zaplacení pokut prostřednictvím SMS nebo e-mailu. V případě skutečných přestupků obdrží občan oficiální dopis poštou či do datové schránky, a pokuta je hrazena standardními způsoby, například převodem na účet státu prostřednictvím oficiálních platebních bran.

„V případě, že Vám ve zprávě přijde odkaz na nějaké neznámé webové stránky, zbystřete a citlivé údaje nikam nevyplňujte. S největší pravděpodobností se jedná o podvod! V případě pochybností ohledně zprávy s výzvou k zaplacení pokuty kontaktujte Policii České republiky, která Vám poradí a pomůže ověřit pravost takovéhoto sdělení,“ píše na svém webu PČR.

Policie ČR rovněž apeluje na občany, aby byli obezřetní a informovali své okolí o těchto podvodech, zejména starší osoby, které jsou častým cílem podobných útoků. Důvěra a opatrnost jsou klíčové k ochraně před těmito kybernetickými podvody.

Zdroj: Policie České republiky

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme