Dlouhou dobu vládly žebříčkům aplikací messengery, TikTok a oficiální aplikace ChatGPT. Teď je na prvním místě na Google Play nákupní aplikace, která byla donedávna zcela neznámá, ale najednou je všude.
Řeč je o aplikaci Temu, která přichází se sloganem "Nakupujte jako miliardář". To je narážka na nízké ceny, kterými se aplikace chlubí. Ale vážně: sluchátka za pár desítek korun? Takové reklamní sliby vyvolávají otázku, zda se jedná o seriózní obchod, nebo zde zákazníci jen utápějí peníze.
Spotřebitelské organizace varují uživatele před možnými daněmi a cly a radí následující:
- Informujte se o platných celních předpisech
- Neplaťte předem
- Dávejte pozor: Pokud zboží pochází z Dálného východu, mohou být dodací lhůty delší. Někdy hodně dlouhé
- Buďte kritičtí - také k recenzím výrobků od jiných uživatelů. Nemusí být pravdivé.
- Pokud je pro vás obtížné odolat neustálým reklamním nabídkám Temu, vypněte v nastavení svého chytrého telefonu push oznámení, odhlaste se z odběru e-mailového zpravodaje nebo odpovězte na reklamní textovou zprávu slovem STOP (podle podmínek používání Temu ze dne 8. července 2023).
- Společnost Temu má velký zájem o vaše osobní údaje. Proto se ujistěte, že jste v nastavení svého chytrého telefonu deaktivovali sledování polohy. Aplikaci byste také měli odmítnout přístup ke kontaktům, reklamnímu ID, fotografiím a mikrofonu.
Nechci slevu zadarmo…
Pokud se vám v poslední době objevuje hodně reklam na Temu, není to náhoda, protože se usilovně snaží prosadit v Evropě. Platforma funguje podobně jako tržiště Amazonu nebo stránky AliExpress - Temu neprodává produkty přímo, ale prostřednictvím výrobců třetích stran.
Stejně jako na jiných čínských nákupních stránkách se zboží nejprve musí dovést, což vede k dlouhým dodacím lhůtám. Ačkoli Temu uvádí, že veškeré zboží zasílá bez poštovného, tento efekt se ztratí, pokud si budete muset v Čechám připlatit. Univerzální poštovní úmluva pro malé zásilky stanoví, že u objednávek, jejichž hodnota zboží přesahuje 150 eur, je třeba zaplatit celní poplatek.
Temu však může takové objednávky zasílat v menších dílčích zásilkách, z nichž každá je nižší než 150 eur. Pokud si toho celní úřad všimne, budete muset zaplatit dovozní DPH a clo.
Temu také nabízí také některé výrobky, které jsou u nás zakázané. Kromě věcí s nacistickou a rasistickou symbolikou mezi ně patří také například plagiáty výrobků.
Přestože se na aplikaci i zboží často zobrazují jen pochvalné recenze a pět hvězdiček, zákazníci, kteří platformu už skutečně vyzkoušeli, hlásí:
- neobdržené zásilky
- špatně zabalené produkty
- rozbité zboží
- problémy s platebním procesem
Ale ani dodávky, které dorazí, nemusí být v souladu s očekáváním. Například oděvy mohou mít jinou barvu nebo výrobky z plastu se mohou při prvním použití rozbít. Ani zákaznický servis prý nebyl příliš vstřícný, protože podle uživatelů neumí česky. Vzhledem k tomu, že Temu nesídlí v EU, budete mít jako kupující větší potíže s vymáháním svých práv. Jako zákazník neuzavíráte smlouvu se samotným Temu, protože platforma slouží pouze jako zprostředkovatel. Dovolat se skutečného dodavatele zboží je téměř nemožné.
Jako vždy platí, že když něco vypadá příliš dobře na to, aby to byla pravda, musíte být obezřetní. Temu je samo o sobě seriózní platformou a nejedná se o phishing, falešný web, nebo tzv. rip-off - před nákupem je však obtížné posoudit kvalitu produktů. Proto pokud možno neobjednávejte hned drahé produkty, ale zpočátku jen levné drobnosti, abyste si udělali představu o procesu nákupu i o této platformě.