Majitelé moderních notebooků s USB-C konektorem podporujícím přenos videa a napájení mají ohromnou výhodu. Mohou si k nim pořídit tuto praktickou drobnost, která jim ušetří čas a zjednoduší práci.
USB-C konektor s podporou přenosu videa a napájení je po příchodu SSD disků dalším revolučním prvkem výbavy, který uživatelé ocení víc než dnes až zbytečně vysoký výkon procesoru.
Praktický doplněk v podobě multifunkčního USB-C adaptéru pak ocení majitelé tenkých a lehkých přenosných počítačů, které trpí nedostatkem komunikačních portů.
Pomocí USB-C rozbočovače Axagon HMC-6M2 Combo připojíte nejen klávesnici, myš a monitor, ale také zvýšíte kapacitu SSD úložiště, foto: Michal Bareš, Chip
Připojte klávesnici, myš, monitor a LAN a ještě něco navíc
K nejlehčím notebookům je často problém připojit byť jen klávesnici a myš, tedy pokud nekomunikují bezdrátově přes Bluetooth. Má-li notebook pouze jeden nebo dva USB-C konektory, pak nelze snadno připojit ani bezdrátový set klávesnice s myší, který využívá 2,4GHz USB dongl. Prozatím totiž není na trhu set klávesnice a myši s USB-C vysílačem.
USB-C rozbočovač Axagon HMC-6M2 Combo s interním M.2 SATA SSD slotem, foto: Axagon
A to ani nemluvíme o připojení k monitoru nebo drátové LAN síti. Samozřejmě lze k USB-C konektoru připojit pár monitorů, které pak ideálně poslouží i jako dokovací stanice. Takové monitory jsou s notebookem propojeny USB-C/C kabelem, který umožňuje jak přenos dat a videa, tak dobíjení připojeného přenosného počítače.
Na monitoru jsou pak USB-A konektory, ke kterým lze napevno připojit klávesnici a myš a v některých případech i LAN konektor, který připojí notebook k internetu a hlavně firemní síti rychleji a bezpečněji než Wi-Fi. Průkopníkem takových monitorů je například značka Philips.
Integrovaný slot pro M.2 SATA SSD
Zpět ale k cenově dostupné drobnosti, která se nám nedávno dostala do ruky. Jedná se vlastně o klasický USB-C hub s dostatkem portů a stabilním LAN konektorem, který uvnitř navíc obsahuje M.2 SATA konektor pro vložení SSD disku.
Z prostého dokovacího rozbočovače se tak najednou stává i praktický a rychlý externí disk, případně zálohovací stanice na data.
Jeden z nejdostupnějších M.2 SSD disků je Verbatim VI560 S3, za 512 GB zaplatíte cca 700 Kč, foto: Verbatim
Vzhledem k tomu, že USB-C rozbočovač Axagon HMC-6M2 Combo (za cca 1 400 Kč) komunikuje s notebookem pomocí standardu USB 3.2 Gen1 s přenosovou rychlostí na úrovni 5Gb/s, je vlastně logické, že se v jeho útrobách nachází M.2 konektor s podporou pouze M.2 SATA SSD disků, které svými schopnostmi odpovídají přenosové rychlosti rozhraní. Zároveň to je ale škoda, protože M.2 SATA SSD disků je na trhu mnohem méně než M.2 NVMe disků a mají většinou vyšší ceny v poměru na 1 GB úložného prostoru.
Snad někdo brzy přijde i s USB-C rozbočovačem s integrovaným M.2 NVMe SSD slotem, protože už existují i USB-C konektory s podporou USB 3.2 Gen2 a Thunderbolt 4, které dokáží přenášet data rychleji než teoretických 500 MB/s.
I tak se ale dají sehnat celkem dostupné M.2 SATA disky, které rozhodně vyjdou levněji než nákup notebooku s vysokou kapacitou SSD disku, zvláště pokud se jedná o značkové notebooky, u kterých o 512 GB vyšší kapacita SSD může přijít i na 10 000 Kč.
Zvyšte kapacitu SSD o 512GB za cca 700 Kč
Cenově rozumnou volbou je v tomto případě M.2 SATA SSD Verbatim VI560 S3, který lze v 512GB verzi koupit za cca 700 Kč nebo stejný disk v 1TB kapacitě za cca 1 300 Kč. Za podobnou cenu lze sehnat i M.2 SATA SSD disky WD Blue SA510 (500GB varianta za cca 850 Kč a 1TB verze za cca 1 500 Kč).
USB-C rozbočovač HMC-6M2 Combo pak kromě interního M.2 SATA SSD slotu disponuje dvěma USB-A 3.2 Gen1 konektory, HDMI 1.4 portem (umožňuje přenos videa do 4K/30fps), gigabitovým LAN portem RJ-45 a napájecí USB-C zdířkou s maximálním nabíjecím výkonem na úrovni 100 W.