Přejít k hlavnímu obsahu

NASA zveřejnila poslední selfie sondy InSight, která postupně umírá

redakce 25.05.2022
info ikonka
Zdroj:

InSight měří na Marsu zemětřesení a proslavila se zejména, když měla trable se zavrtáním vibračního vrtáku Krtek, což se nakonec bohužel nepovedlo. Životnost sondy je u konce a nemůže za to selhávající technika, nýbrž jeden typicky marsovský problém.

Sondu na povrch našeho rudého vesmírného souseda vyslal Národní úřad pro letectví a vesmír s tím, že se nebude nijak pohybovat. Namísto toho stojí InSight už od 26. listopadu 2018 na místě, kde přistála a sbírá data zejména o otřesech planety, tedy zemětřeseních. Zatím jich detekovala 1313 a počet ještě o něco málo naroste, než sonda provoz ukončí.

Prach je všude

Že se blíží konec, bylo jasné prakticky už od začátku mise. K napájení slouží fotovoltaické panely, jenže problémem Marsu je prach. Ten je sice například na Měsíci také, ale tam nebývají bouře, které by prach rozvířily a pokryly jím prakticky vše. InSight už si prošla nezpočtem menších či větších poryvů větrů, přičemž její panely už jsou natolik zaprášené, že není možné udržet ji nadále v provozu. Z 5000 watthodin denně se dostala na zhruba 500 watthodin. Ani detektor otřesů SEIS, který má sonda na palubě, už nemůže pracovat bez ustání a robotické rameno bude přesunuto do „odpočinkové“ polohy, ve které patrně už zůstane.

InSight je pokryta prachem tak, že se postupně odmlčí vlivem nedostatku energie / Zdroj: NASA

InSight je pokryta prachem tak, že se postupně odmlčí vlivem nedostatku energie / Zdroj: NASA

Postupné odmlčení

Poslední fotografie, tedy selfie zachycující celou sondu InSight, byla pořízena 24. dubna a je na ní dobře vidět, že z toho jak jsou panely pokryté prachem, by nejedna pečlivá hospodyňka padala do mdlob. Dalších podobných fotografií se již nedočkáme, protože jejich pořizování a následné odesílání ja energeticky hodně náročné. Pokud půjde vše podle propočtů vědců v NASA, bude vědecká část mise, tedy sběr dat o otřesech marsovské půdy, pokračovat zhruba do poloviny července. Poté NASA občas naváže s InSight komunikaci a koncem roku se sonda pravděpodobně odmlčí na vždy.

V NASA neznají smetáčky?

Možná si říkáte, že v NASA nejsou zase tak moudří, když do výzbroje tak drahého kusu techniky neintegrovali žádný smetáček nebo něco podobného, co by panely prachu zbavilo. Je to především kvůli spolehlivosti. Každý kousek elektroniky, pohyblivé rameno, motor, převod... to vše představuje potenciální riziko selhání. Podmínky na rudé planetě jsou dost drsné, teploty pohybující se hluboko pod nulou až takový problém nejsou, nicméně všudypřítomný prach může znamenat problém a ohrožení průběhu mise. Navíc by to celý projekt dále prodražovalo a hmotnost InSight by vzrostla.

I tak se ale už jednou pokusili problém vyřešit, a to poměrně netradičně. Před více jak rokem robotická paže vybavená lopatkou nabrala prach, tedy regolit z povrchu a za marsovského poledne, kdy na planetě obvykle fouká, ho vysypala na panel. Ačkoliv to zní nelogicky, tak to trochu pomohlo, protože prach s sebou díky větru odnesl i část toho usazeného. Výkon se zvedl o 30 wattů. V tuto chvíli již nicméně tato úklidová strategie použít nelze, protože InSight má jednak málo energie a na panelech je už tolik prachu, že by to nepomohlo.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme