Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nebezpečné: s touto verzí Windows se raději rozlučte – už nedostává bezpečnostní aktualizace

Jiří Palyza 05.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Ačkoliv Microsoft prozatím nesdělil, do kdy poběží podpora bezpečnostními aktualizacemi pro Windows 11 obecně, je dobré pamatovat na to, že jednotlivé verze nemají podporu neomezenou. Proto včas aktualizujte na novější verzi.

Kapitoly článku

V případě Windows 11 je pravidlo intervalu podpory bezpečnostními aktualizacemi vcelku jednoduché. Každý rok na podzim Microsoft uvolňuje novou verzi, která je poté pro soukromé uživatele aktualizována po dobu dvou let.

To ale také znamená, že nejpozději po dvou letech je pro zachování bezpečnosti systému dobré přejít na novou verzi. Poprvé se tak stalo v loňském roce.

Přestože většina uživatelů Windows stále ani nepřešla z verze 10 na 11, v říjnu 2023 už skončila podpora první verze Windows 11 21H2. Vzhledem ke skutečnosti, že se jednalo o poslední dostupnou aktualizaci, je nanejvýš vhodné, aby všichni uživatelé, kteří ji ještě mají, co nejdříve přešli na novější verzi systému Windows 11. Před krátkým časem to Microsoft začal dělat automaticky.

Konec podpory pro Windows 11 22H2 nastane 8. října 2024

Služba Windows Update pro pravidelné aktualizace
Pro konkrétní verze systému Windows Microsoft poskytuje bezpečnostní aktualizace pouze po omezenou dobu. Je proto dobré na to myslet a včas přejít na novější verzi. Vyvarujete se tak zbytečným bezpečnostním rizikům, která vznikají u nezáplatovaných systémů.
Zdroj: Windows 11 / Windows Update

Ukončení podpory bezpečnostními aktualizacemi čeká už další verzi Windows 11, a to na podzim 2024. Půjde o Windows 11 22H2, která dostane bezpečnostní updaty naposledy 8. října 2024. Jak jsme už zvyklí, bude to v rámci pravidelného měsíčního dne záplat.

Také pro tuto verzi už bude Microsoft poskytovat automatické aktualizace. Samozřejmě je ale můžete instalovat i ručně. Skok mezi verzemi Windows 11 22H2 a 23H2 není veliký, spíš než funkční by se dal nazvat bezpečnostní aktualizací.

Vše potřebné najdete v oblasti Windows Update, kde buď už rovnou uvidíte připravené aktualizace, případně stav jejich stahování či instalace, nebo můžete prověřit dostupnost aktualizací pro váš systém.

Pro Windows 11 Microsoft prozatím dodržuje poskytování bezpečnostních aktualizací po dobu dvou let

Výpis aktuální verze Windows instalované na počítači
Soukromí uživatelé se mohou spolehnout, že pro každou verzi Windows 11 je poskytována podpora bezpečnostními aktualizacemi po dobu dvou let. Alespoň v současnosti toto schéma platí.
Zdroj: Windows 11 / Winver

Co se týče systému Windows 11, Microsoft uvolňuje jednu novou verzi ročně. Každá verze je poté podporována po dobu dvou let. Platí to přinejmenším pro verze Windows 11 Home a Pro, které používají především soukromí uživatelé. Podobně dostávají 24měsíční podporu i verze Pro Workstation, Pro Education a SE.

Podle tohoto schématu jsou vždy paralelně podporovány dvě verze systému Windows 11. V současné době to jsou Windows 11 22H2 a Windows 11 23H2. Zhruba v termínu ukončení podpory systému Windows 11 22H2 se očekává uvolnění systému Windows 11 24H2.

Mohlo by vás zajímat

Pro firmy a vzdělávací organizace, které používají verze Windows 11 Enterprise nebo Education, platí podpora pro každou verzi systému Windows 11 po dobu tří let.

Časový rámec ukončení podpory jednotlivých verzí Windows 11


Verze Windows 11 Ukončení podpory pro soukromé uživatele Ukončení podpory pro firmy

Windows 11 23H2 11. listopadu 2025 10. listopadu 2026

Windows 11 22H2 8. října 2024 14. října 2025

Windows 11 21H2 10. října 2023 8. října 2024

Zdroj: Microsoft 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud