Nedávno jsme psali o nových verzích paměťových modulů s rozšířenou kapacitou čipů, které se neoficiálně přezdívají jako “nebinární paměti”. Na test nám dorazila sada modulů Kingston Fury Renegade RGB DDR5 48 GB (KF564C32RSAK2-48), která do desktopů se dvěma paměťovými sloty přinese 48 GB RAM a navíc svítí.
Při prvotním oznámení tzv. “nebinárních pamětí”, což je tak trochu lidové označení pro paměťové moduly s netradiční kapacitou ne 8, 16 nebo 32 GB, ale 24 nebo 48 GB, jsme kromě zvýšení kapacity paměťových modulů a možnosti osadit omezené základní desky s pouze dvěma DIMM sloty větší kapacitou RAM, očekávali hlavně lepší poměr mezi cenou a kapacitou.
Cenová výhoda není nejdůležitější
Na test nám dorazila sada dvou 24GB modulů Kingston Fury Renegade RGB DDR5 48 GB (KF564C32RSAK2-48), které stojí v průměru 5 700 Kč, což znamená cca 119 Kč za 1 GB. Stejně taktované paměti stejného výrobce se ale běžně prodávají v 32GB verzi za cca 3 800 Kč, takže alespoň v českých cenících je cena za 1 GB DDR5 (6 400 MHz) úložiště úplně stejná a pohybuje se také okolo 119 Kč na 1 GB.
Výhodou nebinárních pamětí s o polovinu vyšší kapacitou je v tomto případě tedy hlavně možnost osadit do omezené základní desky s pouze dvěma DDR5 sloty moduly s vyšší kapacitou, než jakou nabízejí tradiční moduly s 8, 16, 32 nebo 64GB kapacitou. Existují samozřejmě i paměťové moduly s kapacitou 64 GB, ale u nich se dostaneme na průměrnou cenu za 1 GB okolo 126 GB, což zase není tak ohromný rozdíl. Mnohem zajímavější by ale byla dvojice 48GB modulů Kingston FURY 96GB s frekvencí 6000 MHz, která je sice o trošku pomalejší, ale do omezené základní desky se dvěma paměťovými sloty a kompatibilním BIOSem dokáže dostat celých 96 GB při ceně cca 96 Kč za 1 GB.
Výhodný poměr výkon, cena
Na první pohled možná nevypadá poměr mezi cenou a kapacitou jako žádný zázrak, ale pokud máte omezený počet paměťových slotů na základní desce a chcete dosáhnout co největší kapacity, jsou tzv. “nebinární paměti” cenově výhodnější variantou před klasickými moduly. Hlavní výhodou paměťových modulů s kapacitou 24 GB nebo 48 GB je tedy možnost dostat co největší kapacitu RAM do desek s omezeným počtem paměťových slotů. Tato možnost zaujme nejen majitele stolních PC, ale hlavně uživatele notebooků (tedy těch, ve kterých lze přidat alespoň jeden modul), kterým přinese teoreticky o polovinu vyšší kapacitu.
Sadu operačních pamětí Kingston Fury Renegade RGB DDR5 48 GB (KF564C32RSAK2-48) momentálně testujeme na naší zkušební sestavě se základní deskou Asus Prime Z690-A a procesorem Intel Core i9-12900K a výsledky našich měření přineseme v nejbližší době.
Co jsou nebinární paměti?
Nebinární paměti fungují stejně jako standardní RAM, jen jejich výrobní proces je poněkud jiný, využívá totiž čipy s jinou hustotou. Hustota čipů DRAM se v minulosti vždy zdvojnásobovala. Ze 4Gb se technologie posunula na 8Gb, z 8Gb na 16Gb čipy atp. (pozn. mluvíme zde o čipech, které tvoří RAM moduly, tedy o gigabitech (Gb), nikoliv o celkové kapacitě modulů v gigabajtech (GB).
Specifikace pamětí DDR5 však umožňuje využít také intermediární hustotu 24 Gb, kterou někdo pro zjednodušení nazývá jako „nebinární“ paměť. Ta už nemá jen dvojnásobek hustoty té předchozí čili místo 4, 8, 16 a 32Gb čipů zde nově máme i 24Gb, což při použití stejného počtu čipů, stejné velikosti a stejných PCB umožňuje jednoduše vyrobit přímo 24, 48 nebo 96GB moduly.
V případě 24GB kapacity RAM to tedy neznamená, že do počítače osadíte 8GB a 16GB paměťový modul, ale instalujete přímo 24GB modul, resp. 2× 24 GB (48GB), protože DDR moduly ideálně pracují v párech. Tato kapacita dokáže uspokojit náročnější aplikace, kterým nestačí 16 nebo 32 GB, ale zároveň ji dostanete za nižší náklady než pokud byste pořizovali 32GB nebo 64GB klasické RAM moduly.
Jak je to s kompatibilitou nebinárních pamětí?
Už při návrhu DDR5 se počítalo s uvedením nebinárních kapacit, takže všechny systémy postavené na DDR5 (na obou platformách – Intel i AMD) podporují 24Gb paměti. Před instalací nebinárních pamětí je však většinou zapotřebí aktualizovat BIOS i operační systém, takže se doporučujeme informovat na stránkách výrobce základní desky nebo notebooku. Všeobecně by ale měla být kompatibilita garantována.
Dají se nebinární paměti kombinovat s klasickými DDR5?
Podle specifikace JEDEC je smíšený provoz klasických a nebinárních paměťových modulů možný, ale nikdy byste je neměli kombinovat v rámci duálního zapojení. To znamená, že do banků 1 a 3 můžete dát klasické a do banků 2 a 4 pak nebinární moduly. Pokud přidáváte nové moduly do druhé (volné) dvojice banků, vždy doporučujeme umístit paměť s vyšší kapacitou do první skupiny.
Smícháním modulů RAM s 24Gb čipy s jinými moduly, které používají 16Gb čipy v rámci jednoho paměťového banku se deaktivuje optimalizace architektury kanálů a všechny nainstalované moduly by tak pracovaly s poloviční potenciální šířkou pásma, což by znamenalo rapidní pokles výkonu. To je důležité mít na paměti zejména u notebooků, kde jsou často možnosti upgradu (zejména u levnějších modelů) značně konstrukčně omezeny již z výroby.
Míchat klasické 16Gb a nové 24Gb paměťové čipy nedoporučujeme ani u serverů nebo u přetaktovaných počítačů. To ale neznamená, že nelze 24Gb paměti přetaktovávat, ano lze, ale ne v kombinaci s těmi 16Gb.