Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nedostatek materiálu a součástek pomůže řešit sociální síť pro podniky

redakce 19.05.2022

Už miliony firem – výrobců a jejich dodavatelů – propojuje iniciativa Business Network společnosti SAP, která umožňuje vyhledávat dostupné nabídky klíčových komponent pro průmyslovou výrobu

Digitální transformace, posílení pandemií a válkou na Ukrajině narušených dodavatelských řetězců a udržitelnost podnikání – na této trojici hlavních témat byl postaven program výroční konference SAP Sapphire v americkém Orlandu. Podle softwarového gigantu SAP, který na konferenci přivítal přes 6 500 zástupců svých partnerů a zákazníků, je přechod podniků do cloudu hotovu věcí – ostatně právě možnost vzdáleného přístupu k datům, aplikacím a databázím byla podle Christiana Kleina, generálního ředitele společnosti SAP, klíčem k přežití mnoha firem během pandemie. A to samé platí i pro digitalizaci – která je cestou k optimalizaci procesů, zrychlení fungování firem a pružnější reakci na požadavky zákazníků. Jak řekl Franz Hero, šéf vývoje řešení pro digitální dodavatelský řetězec ve společnosti SAP: „Digitalizace výroby a dodavatelského řetězce nejen že pomůže zrychlit výrobní proces, ale především také umožní zákazníkům i po odeslání objednávky měnit jejich požadavky – téměř do chvíle, kdy bude zahájena výroba jejich auta nebo jiného produktu.“

franz-hero-sap(1)

Franz Hero, SAP

Klíčem jsou data

Nezbytným předpokladem digitalizace a automatizace je přísun dat z každé fáze výroby a jak říká Franz Hero: „Blížíme se ke stavu, kdy bude každá součástka nějakým způsobem označena, aby bylo možné sledovat její umístění ve skladu i pohyb po výrobní lince a – to bude znamenat přehled o výrobním procesu prakticky v reálném čase“. To samozřejmě bude znamenat i příval obrovského množství dat, se kterými lze v rámci platforem od SAP dále pracovat – optimalizovat výrobní proces, přesněji plánovat i předvídat nezbytné servisní odstávky. Současně to ale znamená i příležitost pro daleko širší nasazení technologií umělé inteligence a strojového učení. „Nasazení umělé inteligence je další úrovní automatizace a už dnes naše řešení pro plánování výroby a rozpočtování s využitím technologie umělé inteligence šetří našim zákazníkům stovky hodin práce. V porovnání s lidmi umí datové platformy pracovat s mnohonásobně větším množstvím dat ve výrazně širších souvislostech – a tedy poskytovat přesnější predikce a také doporučení, založená na analýze dostupných dat,“ vysvětlila Fei Yu Xu, globální šéfka vývoje technologií umělé inteligence ve společnosti SAP.

Další oblastí, na kterou se SAP soustředí je také interakce lidí se systémy umělé inteligence – typicky vývojem aplikací, které jsou schopné komunikovat s lidmi v přirozené řeči, tedy nikoli prostřednictvím klikání myší, a poskytovat odpovědi na běžným jazykem položené dotazy. „Při rozpoznávání řeči jsme velmi daleko například v oblasti překladu do jiných jazyků nebo zodpovídání jednoduchých dotazů. Zatím vám ale umělá inteligence na požádání nevymyslí celý byznysplán – musíme ji ještě hodně naučit,“ dodává Fei Yu Xu.

fei-yu-xu-sap

Fei Yu Xu, SAP

LinkedIn pro výrobní podniky

Zásadním tématem konference SAP Sapphire byly narušené dodavatelské řetězce a udržitelnost výroby v současném světě, který se namísto zotavování po pandemii musí potýkat s válečným konfliktem v Evropě. Příspěvkem společnosti SAP k řešení tohoto problému je SAP Business Network – sociální síť pro firmy, kde se může setkávat poptávka po surovinách či komponentech s nabídkami jejich producentů. A nejde při tom jen o dojednání množství a ceny, ale také o možnost sestavit si dodavatelský řetězec ze společností, které dbají na udržitelnost a splňují určitě etické standardy, pokud jde například o dětskou práci nebo obecně dodržování lidských práv. Už proto, že požadavek na etické chování v rámci celého dodavatelského řetězce bude pravděpodobně už brzy součástí legislativy Evropské unie. Obdoba profesionální sítě LinkedIn pro dodavatelský řetězec umožňuje sladit poptávku s nabídkou prakticky v reálném čase, a tedy i přesněji plánovat produkci.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme