Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší desítka linuxových distribucí roku: pokud už máte Windows dost, tyto alternativy jsou zdarma

Jiří Palyza 01.01.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Přemýšlíte jak dál se systémem na svém počítači? Stále nejrozšířenějším je v současnosti Windows 10. Jeho podpora bezpečnostními aktualizacemi ale skončí v říjnu 2025. Co potom? Pokud máte počítač, který je kompatibilní s Windows 11, můžete upgradovat. V opačném případě je jednou z možností přechod na Linux. Jeho bezplatných distribucí existuje celá řada.

Kapitoly článku

To, co pro někoho znamenají široké možnosti výběru, testování, zkoušení a rozhodování na základě zkušenosti, může u jiných vést k bezradnosti. Díky velké komunitě uživatelů existuje celá řada distribucí Linuxu, které jsou k dispozici k bezplatnému stažení. Web DistroWatch dlouhodobě vede jejich přehled a my se tak můžeme rychle orientovat, které z nich byly v uplynulém roce nejstahovanější. Mezi nimi je řada oblíbených stálic, jako například Ubuntu nebo Linux Mint, ale také několik tipů od zasvěcených uživatelů.

Jednou z výhod Linuxu je, že mnoho distribucí dokáže běžet paralelně s Windows. Také si je můžete spustit v živém režimu z USB flash disku a vyzkoušet. To je velká výhoda, protože nemusíte nic instalovat na svůj pevný disk a stávající systém zůstává zcela nedotčen. Pro vytvoření bootovacího disku s Linuxem doporučujeme program Rufus.

1. MX Linux

Pracovní plocha systému MX Linux
info ikonka
Zdroj: MX Linux
Nejstahovanější linuxovou distribuci lze snadno testovat jako živý systém ve virtuálním prostředí.

Před všechny ostatní se na první místo katapultoval MX Linux a je tedy nejstahovanějším Linuxem roku 2023. A nevidíme ani žádný důvod, proč by to nemělo pokračovat i v roce 2024. MX Linux vychází z Debianu a antiX.

Výhody: máte starší počítač, na který už nejde nainstalovat Windows 11? Žádný problém, MX Linux si se starším hardwarem poradí. Pokud se na linuxovou jedničku chcete nezávazně podívat, můžete jej otestovat jako živý systém ve virtuálním prostředí. MX Linux je vybaven skvělým softwarem. Na rozdíl od mnoha jiných distribucí je stále podporován ve 32- a 64bitové variantě.

Doporučení: cílovou skupinou jsou uživatelé, kteří hledají operační systém bez následných zbytečných starostí. MX Linux se zaměřuje na bezpečnost, stabilitu a jde o štíhlý systém. Kdo by chtěl zprovoznit anebo stále udržovat starší hardware, je pro něj MX Linux dobrá volba.

2. Linux Mint

Pracovní plocha systému Linux Mint
info ikonka
Zdroj: Linux Mint
Distribuce Linux Mint je mezi linuxovými systémy jednou z nejoblíbenějších.

Linux Mint vychází z Ubuntu a je k dispozici s různými grafickými prostředími.

Výhody: Mint vyniká především svou přívětivostí pro začátečníky a přehledným designem. Pohodlí je na prvním místě a vývojáři zveřejňují nové verze, až když jsou si jisti, že jsou skutečně připravené. Nové funkce jsou uvolňovány až ve chvíli, kdy je ověřena jejich stabilita a bezpečnost.

Doporučení: pro uživatele, kteří přecházejí ze systému Windows a hledají desktop, který se snadno používá a klade důraz na pohodlnost.

3. EndeavourOS
 

Pracovní plocha systému Endeavour OS
info ikonka
Zdroj: Endeavour
Štíhlý systém pro vyznavače práce s terminálem.

Endeavour OS je dokonalým základem pro štíhlý Arch Linux. Líbivý open sourcový systém vznikl z komunity Antegros poté, co byl projekt v roce 2019 ukončen.

Výhody: vysokou prioritu má uživatelská přívětivost a při online instalaci lze zvolit z mnoha desktopových prostředí. Součástí offline instalace je Xfce. Minimalistický systém je ale více zaměřen na práci v prostředí terminálu, takže neobsahuje grafického správce instalačních balíčků.

Doporučení: pro uživatele, kteří už mají s Linuxem zkušenosti a hledají štíhlý systém na bázi Archu.

4. Debian

Desktop Debianu
info ikonka
Zdroj: Debian
Debian s desktopem Cinnamon: linuxová klasika

Na sedmém místě je Debian, systém, který je vyvíjen a testován už řadu let, a také patří mezi velmi rozšířené serverové systémy.

Výhody: díky různým rozhraním a poměrně jednoduchému instalátoru lze Debian přizpůsobit prakticky podle libosti. Má to ale jistý předpoklad – přeci jen jsou potřeba určité znalosti Linuxu. Debian podporuje mnoho architektur a dá se tak použít v mnoha oblastech. Jako grafická uživatelská rozhraní jsou mimo jiné k dispozici KDE, Gnome a Xfce.
 

Mohlo by vás zajímat

Doporučení: systém pro znalce a uživatele, kteří chtějí mít originální Linux.

5. Manjaro Linux

Pracovní plocha systému Manjaro Linux
info ikonka
Zdroj: Manjaro
Manjaro je rozsáhle vybavená linuxová distribuce. Součástí instalace je bohatá nabídka softwarové výbavy.

Manjaro Linux je také dlouhodobě zastoupen v pětici nejlepších distribucí a odsouvá známější varianty na nižší pozice.

Výhody: díky mnoha předem instalovaným programům je Manjaro velmi přívětivá distribuce pro začátečníky. Je založena na Arch Linuxu a elegantně balancuje mezi vysokou mírou individuálního přizpůsobení a jednoduchou použitelností. Nemusí nutně nabízet nejvíce inovativní funkce Linuxu, systém se zaměřuje spíš na osvědčené a prověřené funkce.

Doporučení: zájemci o Linux, kteří ocení rozsáhlé funkce a chtějí mít možnost si svůj systém rozsáhle přizpůsobit.

6. Ubuntu
 

Pracovní plocha systému Ubuntu
info ikonka
Zdroj: Ubuntu
Ubuntu patří k obecně nejznámějším distribucím Linuxu. Možná vás překvapí, že v celkovém přehledu se umístil až na šestém místě.

Je docela překvapivé, že pravděpodobně nejznámější Linux skončil až na šestém místě.

Výhody: podobně jako Linux Mint se Ubuntu vyznačuje vysokou uživatelskou přívětivostí a dobrou podporou multimediálního obsahu. Navíc Ubuntu běží velmi stabilně a ne nadarmo je stálicí na trhu s podporou obrovské komunity.

Mohlo by vás zajímat

Pro začátečníky je velmi užitečné softwarové centrum, které lze použít k instalaci mnoha bezplatných programů, a to bez terminálu pouze několika kliknutími.

Doporučení: pro linuxové začátečníky, kteří chtějí systém s širokou podporou od ostatních uživatelů i výrobců.

7. Fedora

Pracovní plocha systému Fedora
info ikonka
Zdroj: Fedora
Další linuxová klasika, která je poskytována společností Red Hat. Sází na inovace a zajímavosti

Sedmou pozici obsahuje další linuxová klasika.

Výhody: Fedora sází výhradně na svobodný software a chce být Linuxem pro všechny uživatele. Distribuce, která vznikla v rámci společnosti Red Hat, se snaží o co nejinovativnější a nejzajímavější koncepty.

Doporučení: uživatelé, kteří už mají s Linuxem zkušenosti.

8. Pop!_OS

Pracovní plocha systému Pop!_OS
info ikonka
Zdroj: Pop!_OS
Velmi moderní varianta Linuxu, v podstatě jde o modernější verzi Ubuntu.

Pop!_OS od hardwarového výrobce System76 je v některých ohledech možná lepší, každopádně ale modernější Ubuntu. Distribuce je k dispozici ve dvou verzích. První pro systémy Intel a AMD s bezplatnými ovladači, a druhá pro počítače s grafickými procesory Nvidia včetně vyhrazených a přizpůsobených ovladačů přímo od výrobce grafických karet.

Mohlo by vás zajímat

Výhody: praktickou přidanou hodnotu reprezentují funkce, které zdaleka nenajdete v každé distribuci Linuxu:

  • integrovaná podpora GPU,
  • standardní šifrování pevného disku,
  • optimalizovaná správa oken,
  • klávesové zkratky,
  • integrovaná správa energetické spotřeby včetně přednastavených profilů.

Doporučení: je vhodný pro uživatele, kteří si chtějí pod Linuxem čas od času zahrát hry.

9. OpenSUSE

Pracovní plocha systému Open SUSE
info ikonka
Zdroj: OpenSUSE
V desktopu Plasma systému Open SUSE jste králi. Pokud nejste spokojeni s barevným schématem, rozmístěním ovládacích prvků nebo písmem, vše si můžete snadno změnit.

Na předposledním místě desatera se umístila distribuce OpenSUSE.

Výhody: OpenSUSE se vyznačuje flexibilitou a nástrojem pro správu "YaST". Ten můžete používat na stolních počítačích i serverech a výrazně usnadňuje nastavení systému. Distribuce je k dispozici ve dvou verzích, které se liší z hlediska aktualizací.

Doporučení: jej vhodný pro uživatele, kteří chtějí začít vyvíjet software pro Linux.

10. Zorin

Pracovní plocha systému Zorin
info ikonka
Zdroj: Zorin OS Core
Zorin je jednou z distribucí, která je vhodná pro přechod ze světa Windows. Nabízí podobné uživatelské prostředí, takže je snadné se v systému rychle zorientovat.

Přehled desatera nejstahovanějších Linuxů roku 2023 uzavírá Zorin, kterému už je bezmála 15 let.

Výhody: Zorin vychází z oblíbené linuxové distribuce Ubuntu. Na rozdíl od konkurence se díky uživatelskému rozhraní podobnému systému Windows snadněji používá.

Zdroj: DistroWatch

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme