Prakticky již od začátku skládacího trendu vedou dvě značky – Huawei z Číny a Samsung z Jižní Koreje. Obě značky mají na českém trhu dostupný svůj nejnovější skládací smartphone a v obou případech se jedná o naprostý etalon – to nejlepší, co si můžete představit. Takže žádné véčko, ale pořádný skládací smartphone!
Samsung Galaxy Z Fold 4
Korejský výrobce je praotcem skládacích smartphonů. Jako první přišel se svým Foldem a právoplatně tak vládne globálnímu trhu s těmito stroji. Jeho nejnovější zástupce jménem Galaxy Z Fold 4 nabízí špičkovou výbavu a maximální technickou zdatnost.
Skládačka má výkonný čipset Snapdragon 8+ Gen 1, grafiku Adreno 730, až 1TB úložiště a 12 GB RAM, stereo reproduktory od AKG, Wi-Fi 6e, NFC, pochopitelně 5G a také 4400mAh baterii s 25W drátovým nabíjením a 15W bezkabelovým. Zaujme i trojitým foťákem: 50 + 10 + 12 Mpx, nechybí 3× bezztrátový zoom a optická stabilizace (OIS).
| Zdroj: Samsung / YouTube
Také obrazovka je královská. Vnitřní panel má na úhlopříčku 7,6″, jde o Dynamic AMOLED 2X zobrazovač se 120Hz frekvencí, HDR10+ a maximální svítivostí 1200 nitů. Disponuje také přední kamerkou, která je schovaná pod displejem, nikoliv v konvenčním průstřelu. Venkovní displej je 6,2″ se stejnou technologií zobrazení a protaženým poměrem 23,1:9.
Huawei Mate Xs 2
Nejmodernější skládačka od Huawei má oproti Samsungu jasné výhody ve zpracování: je o tolik lehčí (255 gramů Huawei vs. 263 gramů Samsung) a také tenčí – v uzavřeném stavu má Mate Xs 2 jen 11,1 milimetru, zato Samsung až 15,8 milimetru. Mate Xs 2 vedle skládačky od Samsungu vypadá jako modelka.
Zdání ale někdy klame. Huawei má totiž pro změnu mezery ve výbavě – a to pro českého zákazníka dosti bolestivé. Výrobce vsadil na 5nm čipovou sadu Snapdragon 888 bez podpory 5G. V základní verzi nabízí pouze 8 GB RAM, v té vrcholné pak 512GB úložiště, chybí však vrcholná 1TB verze.
| Zdroj: Huawei Mobile / YouTube
I když displej s úhlopříčkou 7,8″ má lepší rozlišení a venkovní 6,5″ zase přijatelnější poměr, také fotoaparát ohromí (50 + 8 + 13 Mpx, máme tu opět 3× zoom, laserový autofokus a OIS), přesto něco chybí.
Myslí se tím operační systém, v Evropě EMUI 12 postavený na Androidu, v Číně proprietární Harmony OS. V obou případech však pozbývá Google služby. Díky tomu dost možná nejpokročilejší skládačka v Česku neumí stahovat oblíbené Google aplikace a chybí třeba platební služba Google Pay. Výrobce se snaží tyto nedostatky nahrazovat, ne vždy to však jde ideálně.
Zdroj: autorský text, Huawei, Samsung