Organizace Freedom House ve své výroční zprávě o internetové svobodě poprvé umístila na čelní místo žebříčku jinou zemi než Spojené státy americké. Estonsko získalo prvenství mezi 47 hodnocenými zeměmi především díky zavedení voleb po internetu, prosazování elektronických zdravotních knížek a prakticky neomezenému přístupu jeho obyvatel k obsahu celosvětové sítě. Prvenství v žebříčku klasifikuje Estonsko jako internetově vysoce vyspělou zemi, jejíž občané mají k dispozici kvalitní internetové připojení za dostupnou cenu a nejsou jim kladeny žádné hranice v tom, k jakému obsahu se mohou dostat.
Spojené státy přišly o své prvenství především kvůli zaostávání v přístupu obyvatel k vysokorychlostnímu internetu a také vinou vysokých cen za internetové připojení. Zároveň se zde množí pokusy o nastavení regulace obsahu internetu a sledování uživatelů v zájmu boje proti terorismu a potlačení internetového pirátství.
Pozitivní posun ve svobodě přístupu k internetu zaznamenala organizace Freedom House především v Tunisku a v Libyi, kde v uplynulém roce došlo ke změně politického režimu a s tím i k částečnému uvolnění restrikcí. Významné omezení svobody oproti předchozímu hodnocení pak organizace zjistila především v Bahrajnu, Pákistánu a v Etiopii. Za nesvobodné označuje studie hned 13 zemí.
Mezi nejsvobodnější země patří dále i Německo, Austrálie, Maďarsko či Itálie. Na opačném konci žebříčku se nachází Írán, Kuba, Čína nebo Sýrie, tedy země, které uživatele internetu nejen sledují a omezují, ale také tvrdě postihují bloggery kritizující vládu nebo manipulují s obsahem internetových stránek. Česká republika do hodnocení zařazena nebyla.
Zdroj: Svět-hostingu.cz